kadın tipleri

Baylara Özel bölüm bayanlarin girmesi yasaktır..

Yetkili: Koray

kadın tipleri

İleti Aleme_inat » Pts May 21, 2012 2:48 am

[size=150][/size]
Kadınların ilginç Kişilik Tipleri !


Kadınlar doğaları gereği erkeklerden daha duygusal. Sorunu çözmek yerine, paylaşmaya önem veriyorlar. Bu cinste oyuncu, mükemmeliyetçi, istediğini küserek yaptırmaya çalışan veya bağımlı kişilikler ağır basıyor…

Kadının sağ, erkeğin sol beyni daha iyi çalışıyor. Sağ beyin duygular ve heyecanları kontrol ederken, sol beyin mantık, hesap ve muhakeme becerilerini geliştiriyor.

Öte yandan yapılan araştırmalar, anne karnındaki bir kız bebeğin dudak hareketlerinin erkekten 2 kat daha fazla olduğunu gösterdi. Kadınlarda oyuncu ve bağımlı kişilikler ağır basarken, erkeklerde daha çok anti-sosyal kişilik görülüyor.

Çevresel faktörler de kadın ya da erkeğin kişilik oluşumunu etkiliyor. Peki, kadınlarda görülen ilginç kişilik tiplerine karşı erkek nasıl davranmalı?.. İşte cevabı…


OYUN OYNAR NP

İstanbul Nöropsikiyatri Hastanesi’nden Prof. Dr.Nevzat Tahran, kadınlarda yaygın olarak görülen kişilik tiplerini sıraladı:

Histrionik kişilik tipi: Oyunculuk, kadınlarda erkeklere nazaran daha çok görülür. Bu kadınlar her şeyi abartır,dramatikleştirir.

Öyle ki, cinsellikten başka her şeyi seksüalize ederler. Çok ayartıcı, baştan çıkarıcı gözükürler ama cincel konuda başarılı değildirler. Bencil olurlar.

Karşı taraftaki insanın kişiliği nasılsa, ona hemen uyum sağlar ve onun gibi davranmaya başlarlar. Dışardan bakınca ‘ne uyumlu bir insan’ diye imrendiğiniz bu kişi, aslında etrafındakileri kullanmaya çalışır.

Oyuncu kişilikteki eşiniz ağlıyorsa, ona mendil uzatın, dinleyin, sonra da kendi işinize devam edin.

SIK SIK KÜSER

Pasif -agresif kişilik tipi: Bu kadınlar inatçıdır. Sık sık küserler. ‘Hayır’ demezler ama günlerce konuşmazlar. Genelde sessizdirler. Kızdıkları birine bir şey söylemeseler de, arkalarından çekiştirirler. Değer verdiğinizi göstermeli, sonra da düşüncesini onaylanmadığınızı açıklamalısınız.

BAĞIMLILIK ESAS

Bağımlı kişilik tipi: Tek başlarına karar veremezler. Özgüvenleri ek******, sorumluluk almazlar. Sığınacak liman ararlar. Ebeveynine, evlendiği zaman da kocasına bağlanırlar. Eşinizin bu özelliğinden hoşlanmıyorsanız, ona başarı elde etme imkânı sunmalısınız.

UTANCINDAN KONUŞAMAZ

Utangaç -çekingen kişilik tipi: Korku duyguları fazladır. Sosyal fobi bu kişilik tipindeki insanlar arasında oldukça yaygındır. Yanlış yapmaktan fazlasıyla çekinirler. Hemen yüzleri kızarır, elleri titrer. Çocukluklarında çok eleştirilen, kendisini gerçekleştirmek için zemin hazırlanmayan, inisiyatif verilmeyen kişiler genelde utangaç olur

MÜKEMMELLİĞİ ARAYAN

Obsesif kişilik tipi: Detaylara önem verirler. Aşırı derecede saygılı ve düzgün konuşurlar. Titiz, ve düzenlidirler. Kolay beğenmezler. Yaptıkları en ufak bir haksızlıkta vicdanları sızlar. İhtiraslıdır, ve beklentileri yüksektir. Evhamlı ve kuruntuludur. Toplumsal ve psikolojik problem yaratan kişilik tiplerinin profesyonel tedavisi de mümkün. ( Alıntı, Bugün )


Ne dersiniz ?
Size göre ilave edilecek başka Kişilik Tipi Var mı ?[size=150][/size]

Aleme_inat
 
İleti: 16
Kayıt: Per Oca 12, 2012 1:23 am
Ettiği teşekkür: 5
Aldığı teşekkür: 2

Baylara Özel

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyenler: Kayıtlı kullanıcı yok ve 0 misafir

cron