Kendinizi Ziyaret Edin....

Sanalkahve Canak Okey oyunu yardim

Kendinizi Ziyaret Edin....

İleti Dunya__ » Pts Mar 03, 2014 2:47 pm

Hiç Kendinizi Ziyaret Ettiniz Mi? 

Şu an şaşırdığınız dan eminim. Bu da ne demek? Nasıl yani? Anlayamadım?…….. 

Bu tür tepkilerle hep karşılaşıyorum ve doğal karşılıyorum.Çünkü hiç birimiz kendimizi ziyaret etmeyi akıl edemiyoruz. Kendimizi sevmenin yolu bana göre kendimizi ziyaret etmekten geçer. Bazen deniyor ki ; Sabahları kalkar kalkmaz aynanın karşısına geçin. Gözlerinizin içine bakarak gülümseyin ve “Seni seviyorum” deyin. Peki bir ebeveyn düşünün. Çocuğuna ilgi göstermeyen,onu sürekli aşağılayan, sen beceriksizsin, sen aptalsın sen bir şeyi beceremezsin, sen adam olmazsın cümleleriyle sürekli onu demoralize eden, bilinçaltına kötü tohumları eken, ona iyi bakmayıp hasta eden ve saymakla bitiremeyeceğim her türlü olumsuzluğu çocuğuna uygulayan birisi… 

Şimdi bu insana siz deyin ki “Her sabah kalkar kalkmaz çocuğunuzun gözlerine bakın ona gülümseyerek yavrum seni seviyorum” deyin. Peki size soruyorum.Bu çocuk bu sözlere inanır mı? Biliyorum ki sizde inanmıyorsunuz sabahları ayna karşısında kendinize gülümseyerek “Seni seviyorum” demelerinize…. Bende uygulamış ama inanmamıştım ve bırakmıştım uygulamayı. Sonra oturdum epey düşündüm.Kendimle barışmanın yolunu bulmalıydım. Kendimi sevmenin yolunu bulup uygulamalıydım ve o yolu buldum sonunda. Şimdi biraz geç de olsa sizlerle paylaşmak istedim...

Başlangıçta her gün olmak üzere günün tamamen size ait bir bölümünde sessiz sakin bir ortam yaratın kendinize, sadece yarım saat veya kırk beş dakika. Daha sonraları gün aşırı kendinizle tamamen barış tesis ettikten sonra da haftada bir hiç yapamıyorsanız ayda bir ziyaret edin kendinizi. 

Kendinizi nasıl ziyaret edeceksiniz; Hoş bir meditasyon müziği koyun ve sesini hafifçe açın. Eğer seviyorsanız tütsüyü de ilave etmeyi ihmal etmeyin. Yere oturup diz çökün ya da bağdaş kurup oturun. Deriiiiiin bir nefes alıp kapatın gözlerinizi. Sonra karşınıza hayalinizde kendinizi oturtun yani bedeninizi. Şu an karşılıklı oturuyorsunuz. Bir tarafta siz karşınızda bedeniniz. Şimdi ondan bu güne kadar ona yaptığınız her olumsuzluk için, hatırladığınız her kötü davranışınız için her birinden ayrı ayrı tek tek özür dileyin. Ona iyi bakmayıp onu hasta ettiğiniz için, onu olur olmaz şeylerle üzdüğünüz için, onu hiç gereksiz konulara takıp strese soktuğunuz için, ona gereken ilgiyi ve bakımı göstermediğiniz için ,onu temiz tutmadığınız için ve sayamayacağım kadar pek çok hatalarınız için teeeek tek özür dileyin. 

Ağlamanız gereken anlar olacaktır.Hiç çekinmeden ağlayın bırakın gözyaşlarınız sizi arındırsın. Aklınıza gelen her yanlış davranışınız için özür dileyin kendinizden. Sizi affetmesini isteyin.Bu günler sürebilir. Bırakın sürsün izin verin aranızdaki kırgınlıklar son bulsun. Birbirinizi sevgiyle kucaklayacağınız anın hayaliyle yapın bunları ve o günün bir an önce gelmesi için bol bol yapın. Taa ki kendinizi sevdiğinize inanıncaya kadar yapın. 

Sevgiyi ifade etmek için “Seni seviyorum ” demeye gerek var mı? Bazen bir dokunuş bazen bir gülümseme bazen bir bakış binlerce sevgi sözcüğüne bedel değil midir?. Bunu yaparken inanıyorsanız yapın inanmıyorsanız okumayı burada kesin gitsin. Boşa vakit harcamamış olursunuz. Dikkat ediyor musunuz? Hep birileri gelecek diye hep birilerini ziyarete giderken özen gösteririz evimize kendimize (Bunu kendisi için yapanları ayrı tutuyorum). Bu neyin ifadesidir biliyorsunuz. Başkaları sizden çok daha önemlidir sizin için. Bu yüzden onlar için kendinize gösterdiğiniz özen. 

Ama gelin bu defa öyle yapmayın. Kendinizi ziyaret ederken tertemiz giyinin temizlenin. Güzel kokular sürünün saçlarınızı tarayın öyle ziyaret edin kendinizi. Çünkü siz buna değersiniz ve bilin ki sizden daha önemli kimse yok. 

-alıntı-Bu mesaj için Dunya__ adlı kullanıcıya teşekkür edenler: 2
Sonsuzlugumsun (Çar Mar 05, 2014 7:43 am) • Koray (Pts Mar 03, 2014 3:29 pm)
Değerlendirme: 8%
 

Dunya__
 
İleti: 158
Kayıt: Çar Oca 29, 2014 1:16 am
Ettiği teşekkür: 86
Aldığı teşekkür: 300

Re: Kendinizi Ziyaret Edin....

İleti Koray » Pts Mar 03, 2014 3:32 pm

emeğine yüreğine sağlık harika bir paylaşım olmuş her zamanki gibi bu arada ben kendimi hep ziyaret edip kontrol ediyorum:)


Bu mesaj için Koray adlı kullanıcıya teşekkür eden:
Dunya__ (Sal Mar 04, 2014 10:45 am)
Değerlendirme: 4%
 

Koray
Yetkili
 
İleti: 586
Kayıt: Per Oca 12, 2012 1:23 am
Ettiği teşekkür: 727
Aldığı teşekkür: 666

Re: Kendinizi Ziyaret Edin....

İleti Dunya__ » Sal Mar 04, 2014 11:46 am

Ne kadar hoş şeyler bunlar değil mi? Kendini önemsemek… Kendini bilmek… Kendine değer vermek… Lisedeyken bir hocamız; “saygı görmek istiyorsanız,  önce siz kendinize saygı duymalısınız” derdi. O yıllarda kendine saygı duymanın ne demek olduğunu insan pek anlayamıyor. Biri de çıkıp detaylandırarak size öğretmiyor. Zaman içinde kendiniz öğreniyorsunuz.. Bir yazar arkadaşım; “canın bir şey istiyorsa onu o an yap” derdi. “Es geçme,  başka zaman diye bir şey yok. Canın kuru fasulye istiyorsa,  saat gece yarısı bile olsa kalk ve yap! Onun sana vereceği sadece damağında bıraktığı lezzet değildir. Ruhuna da pek çok şey katacaktır” Öyle ya,  damağındaki lezzet bir süre sonra yerini başka lezzetlere bırakacaktır. Ama ruhunda “bir şeyi kendin için yapmışlığın” bıraktığı haz silinmeyecektir.


Kendimizi önemseyelim. Kâinattaki her şey biz varsak var! Çünkü biz algılayabiliyorsak var oluyor! Kainatın var olmasının sebebiyiz! Daha ne olsun?


Teşekkürler Koray ))) biliyorum kendini ziyaret ettiğini..


umarım herkes aradasıradada olsa kendini ziyaret eder


Bu mesaj için Dunya__ adlı kullanıcıya teşekkür eden:
Yigit_- (Cmt May 03, 2014 8:06 pm)
Değerlendirme: 4%
 

Dunya__
 
İleti: 158
Kayıt: Çar Oca 29, 2014 1:16 am
Ettiği teşekkür: 86
Aldığı teşekkür: 300


Sanalkahve Canak Okey

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyenler: Kayıtlı kullanıcı yok ve 0 misafir

cron