İngiltere Kralını Şok Eden Türk Öğretmen

İngiltere Kralını Şok Eden Türk Öğretmen

İleti Ece » Per May 30, 2013 10:37 am

 


 

İngiltere Kralını Şok Eden Türk Öğretmen


  

Özge Karaoğlu öğretmen öğrenme ingilizce danışmanlık İşteAtatürk’ün Gurur Duyacağı Öğretmen…

İngilizce’deki başarısı İngiliz Prensi Phılıp tarafından Buckingham  Sarayı’nda ödüllendirildi

İngiliz öğretmenlere İngilizce’nin nasıl öğretilmesi gerektiği konusunda  ders verebilecek projesiyle İngilizce Öğretmeni Özge Karaoğlu Ergen 10 Kasım’da  Buckingham Sarayı’na davet edilerek İngiltere Kraliçesi Elizabeth’in eşi  Edinburg Dükü Prens Philip tarafından ödüllendirildi. Prens Philip’in,  “Türkiye’de mi İngilizce öğretmenisin? Türk müsünüz? İngilizceyi nerede  öğrendiniz?” sorularıyla şaşkınlığını gizleyemediği Özge Öğretmen sevincini  Habertürk’le paylaştı.

“Londra’ya geçen yıl bir konferansa konuşmacı olarak gittiğimde Buckingham  Sarayı’nın demir parmaklıklarından içeriye bakmaya çalışmıştım. Çok merak  ediyordum. Bu sefer o sarayın içerisine kralın davetlisi olarak girdim. Ödül  törenine tek başıma gittim. Asıl önemlisi orada bulunma nedenimdi. Prensin  sorularına, ‘Türküm, İngilizceyi Türkiye’de bir devlet okulunda öğrendim’ diye  cevap verdim. Şaşkınlığını gizleyemedi. Bir Türk öğretmen, bir Türk kadını  olarak Atatürk’ün ölüm yıldönümünde böylesine büyük bir ödülle onurlandırılmak  beni çok mutlu etti.Anaokulu öğretmeni olan annem döndüğümde sevinçten  gözyaşlarını tutamadı”…

Özge Karaoğlu Ergen henüz 30 yaşında 8 yıllık genç bir öğretmen…Anaokulu  öğretmeni Seyhan Karaoğlu ile devlet memuru Metin Karaoğlu’nun iki çocuğundan  biri o. Her memur çocuğu gibi o da ilk ve orta dereceli eğitimini devlet  okullarında okumuş. Zonguldak’da Bahçelievler İÖO’nu bitirdikten sonra Mehmet  Çelikel Lisesi’ni başarıyla bitirmiş. Onun hayatını değiştiren ise henüz  ortaokul yıllarında tanıdığı İngilizce öğretmeni Tülay Aytaç olmuş. Çok sevdiği  öğretmenini kendisine rol model seçen Özge Karaoğlu Ergen’de İngilizce Öğretmeni  olmaya karar vermiş.

Devlet okulunda okuyan bir memur kızı

“İngilizceyi ben devlet okulunda öğrendim” diye gururla anlatan Özge  Öğretmen, bu hedefine ulaşmak için çok çalışmış. Üniversite sınavında 100 yabancı  dil sorusunun tamamını doğru cevaplayarak, o zamanki sınav sistemi olan  ÖSS’de Türkiye 245. si olmuş. İstanbul Üniversitesi Eğitim Fakültesi İngilizce  Öğretmenliği bölümünü kazanmış. Bu bölümde okurken aynı zamanda da çift anadal  yaparak, Psikolojik Danışmanlık Bölümü’nü de bitirmiş. Okulu bittikten sonra 1 yıl özel bir okulda öğretmenlik  yapıp, Şişli Terakki Vakfı Okulları’nda İngilizce Öğretmeni olarak göreve  başlamış. Meslekte 8. yılını dolduran 30 yaşındaki genç öğretmen Özge Karoğlu  Ergen’in öğretmenlikte de yerinde duramayacaktır.

İngilizce öğretmenlerine İngilizce dersi

İngilizce öğretmede teknolojiden yararlanma üzerine Bilgisayar Öğretmeni  Demet Küyük ve animasyon öğretmeni Havva Kangal Erdoğan’ın da desteğiyle bir  çalışma yapar.Yabancı dil eğitimiyle ilgili öğretmen eğitimciliği yapacak kadar  kendisini geliştirmiş.İngilizce öğretmenlerine, teknolojinin eğitimde  kullanılması ve küçük yaş gruplarına nasıl İngilizce eğitimi verilmesi üzerine  ders vermeye bile başlamış. Amerika’da bir şirketle bu konuda çalışma yaparken  bir yandan da ülke ekonomisinde en büyük gelirini yabancı dil eğitiminden  kazanan İngiltere’nin yanısıra Almanya’da Belçika’da, Sırbıstan gibi ülkelerde  de öğretmen eğitimi için konferanslar vermiş.

Beni Kral farketti MEB farkedemedi

“Yabancı öğretmenlere konferanslar, seminerler veriyorum. İngilizce nasıl  öğretiliyir? bunun seminerini veriyorum” diyen Özge Öğretmen’in Milli Eğitim  Bakanlığı’na da küçük bir sitemi var. “Dünya beni konferansa çağırırken, krallar  ödüllendirirken ne yazık ki, mensubu olduğum MEB, benim farkımda bile değil.  Kral farketti ama bakanlıktan kimsenin benden haberi bile yok. Üstelik de Türk  çocuklarının bu anlamda çok ciddi desteğe ihtiyacı var. Talep gelirse ben  desteğe hazırım” diyor. Bu başarılı çalışmalarından dolayı 10 Kasım’da  Buckingham Sarayı’na davet edildi. İngiltere Kraliçesi Elizabeth’in eşi Edinburg  Dükü Prens Philip tarafından onur belgesi ve bin paund parayla  ödüllendirildi.

“Kral, Türk olduğumu öğrenince çok şaşırdı”

İngiltere Kraliçesi Elizabeth’in eşi Edinburg Dükü Prens Philip’in elinden  ödülünü aldığı o günü ise Özge Öğretmen, “10 Kasım’dı. Buckingham Sarayı’nda  tören 15:00′da başladı.Bizi özel bir odaya aldılar.Dünyanın farklı ülkelerinden  binlerce öğretmen içinden seçilen 60 kişi vardı.Sarayda telefonlarımızı  kapatmamız istendi.Bir de prens geldiği zamanda, onu ayakta karşılamamız  gerektiği söylendi. Prens, birkaç dakika içinde salona girdi. Selam verdi ve  ‘oturabilirsiniz’ dedi.Bana ödülümü verirken Prens, “Türkiye’de mi İngilizce  öğretmenisin?’ diye sordu. ‘evet’ dedim. Türk müsünüz? diye sorduğunda yine  ‘evet’ dedim. İngilizceyi nerede öğrendiniz? sorusuna ise Türkiye’de bir devlet  okulunda dedim. Çok şaşırdı. Şaşkınlığını gizleyemedi.Projemi anlatmamı istedi.  İlgiyle dinledi. Sonra da bana Londra’yı sevip sevmediğimi sordu.Çok  heyecanlandım. Müthişti.

Demir parmaklıklardan özel odaya…

Buckingham Sarayı’na geçen yıl bir konferans için gittiğinde demir  parmaklıklardan baktığını ve çok merak ettiğini anlatan Özge Öğretmen, “Sarayı  çok merak ediyordum. Bu sefer o sarayın içerisine girmek bir de kralla tanışmak  ve asıl önemlisi orada bulunma nedeni benim için çok önemliydi. Bir Türk  öğretmen ve bir Türk kadını olarak Atatürk’ün ölüm yıldönümünde 10 Kasım’da  böylesine büyük bir ödülle onurlandırılmak beni çok mutlu etti. Ödül törenine  tek başıma gittim. Saraydan çıkınca, sevincimi ilk önce eşimle paylaştım. çünkü  ilk davet edildiğimde o çok şaşırmıştı. Benden çok daha fazla heyecanlanmıştı.  Onlar törene gelemediler ama döndüğümde annem, teyzem sevinçten ağladılar”diye  anlatıyor.

PRENS’DEN ALDIĞI ÖDÜLÜYLE CAMBRİDGE’E KABUL EDİLEN İLK TÜRK YAZAR  DA OLDU

ESU (The English-Speaking Union) başkanlığını Kraliçe Elizabeth ve  Edinburgh Dükü Prens Philip’in yaptığı İngiltere’de ki bir eğitim vakfı.Yarışma  her yıl düzenlenerek Dünya çapında İngilizce ile ilgili projeler  değerlendiriliyor. Ödüle layık görülenler ise düzenlenen tören ile ödüllerini  almaktadırlar.İngilizce öğretimi ve eğitimine özel, yaratıcı yaklaşımlar  getirecek yeni yöntemleri keşfetmek için 2011 Yılında ESU Vakfı ve Cambridge  Üniversitesi farklı, yenilikçi ve teknolojik metotların İngilizce öğretiminde  kullanılması üzerine yeni bir ödül verdi.Bine yakın proje arasından bu alanda  Özge Karaoğlu Ergen’in küçük yaş gurubu öğrencilere ingilizce öğretmek için  dijital oyunların kullanıldığı projesi seçildi. Resimlerini Şişli Terakki  Anaokulu öğrencisi 6 yaşındaki çocukların yaptığı ilk dijital ingilizce oyun  seti olan projeyi bilgisayar Öğretmeni Demet Küyük ve animasyon öğretmeni Havva  Kangal Erdoğan’ın desteğiyle hayata geçirdi. Kazandığı ödülle dünyaca ünlü  Cambridge Universitesi’ne de kabul edilen ilk Türk yazar oldu. O gün farklı  alanlarda da 60′a yakın ödül dağıtıldığı bildirildi 


Ece
 
İleti: 413
Kayıt: Cum Nis 05, 2013 12:33 am
Ettiği teşekkür: 606
Aldığı teşekkür: 935

Duygusal Paylaşımlar

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyenler: Kayıtlı kullanıcı yok ve 0 misafir

cron