INSAN HAKLARINA SAYGI !!

INSAN HAKLARINA SAYGI !!

İleti Asri_Saadet » Pts Mar 26, 2012 10:55 am

Değerli Kardeslerim

İslâm dini, insana büyük değer vermiş, hayatını kendine yaraşır bir şekilde sürdürebilmesi için ona vazgeçilmez haklar tanımış ve bu hakları dokunulmaz kabul etmiştir. Günümüzde temel insan hakları olarak nitelendirilen bu haklar, dinî kaynaklarımızda hem “insan hakları” hem de “kul hakları” olarak anılır. Çünkü bütün insanlar Allah’ın kullarıdır ve kullarına bu hakları Allah vermiştir. Dolayısıyla insanların haklarına zarar vermek hem suç hem günahtır.

Kur’ân-ı Kerîm’de; “Ey iman edenler! Allah ve Resûlü, size hayat verecek şeylere çağırdığı zaman, o çağrıya uyun…”[2] buyurularak, ilahî mesajların insanlar için “hayat” yüklü olduğu dile getirilmiştir. Gerçekten vaktiyle cehalet, zulüm, vahşet ve hayatı anlamsız kılan nice olumsuzluklar içerisinde yüzen insanlık, İslâm’ın gelişiyle adeta yeniden hayat bulmuştur.

Aziz Kardeslerim

İnsanın hayatını onurlu bir şekilde sürdürebilmesi öncelikle din, can, mal, akıl ve namus güvenliğinin sağlanmasıyla mümkündür. Kaynaklarımızda “zarûrât-ı diniye” adı verilen bu değerler aynı zamanda insanın temel haklarıdır ve dokunulmazdır. Nitekim Sevgili Peygamberimiz, Vedâ hutbesinde; “Ey insanlar! Rabbiniz birdir. Babanız da birdir. Hepiniz Âdem’in çocuklarısınız, Âdem ise topraktandır. Arabın Arap olmayana, Arap olmayanın da Araba üstünlüğü olmadığı gibi; beyazın siyaha, siyahın da beyaza bir üstünlüğü yoktur. Üstünlük ancak takvâdadır, Allah’â derin saygı ve itaattedir” sözleriyle insan haklarının önemini, doğuştan gelen bu haklar konusunda insanların eşitliğini ifade etmiştir.

Temel haklar, insanı insan yapan, hayatımıza ayrı bir anlam katan değerler bütünüdür. Bu yüzden insanlık âlemi, tarih boyunca bu değerleri muhafaza etmek için gözlerini kırpmadan canlarını dahi feda edebilmiş nice kahramanlarla doludur. Onurlu bir hayat için insanlık hakikaten ağır bedeller ödemiştir, ödemeye de devam etmektedir.

Muhterem Kardeslerim

Kur’an’a ve Sevgili Peygamberimize (s.a.v) gönül vermiş kimseler olarak hiçbir ayırım gözetmeksizin, insanların haklarına saygı gösterelim. Kime ait olursa olsun, ihlâl ettiğimiz her haktan Allah katında mutlaka hesaba çekileceğimizi unutmayalım. Allah’ın Peygamberi; “Kimin üzerinde din kardeşinin ırzı, namusu veya malıyla ilgili bir hak varsa, altın ve gümüşün geçmediği hesap günü gelmeden helalleşsin. Aksi takdirde, yaptığı haksızlık ölçüsünde, iyi amellerinden alınıp hak sahibine verilir. İyiliği yoksa hak sahibinin günahından alınıp haksızlık eden kimseye yüklenir.”[3] buyurmuş ve bunu “gerçek bir iflas olarak” nitelemiştir. Allah cümlemizi ebedî âlemde böyle bir iflastan muhafaza eylesin!
Hutbemi konuyla ilgili bir âyet meâliyle bitirmek istiyorum; “Ey iman edenler! Allah için hakkı titizlikle ayakta tutan, adalet ile şahitlik eden kimseler olun. Bir topluma duyduğunuz kızgınlık sizi adaletsizliğe sevk etmesin. Adil olun. Bu, Allah’a karşı gelmekten sakınmaya daha yakındır. Allah’a karşı gelmekten sakının. Şüphesiz Allah yaptıklarınızdan hakkıyla haberdardır.

Saygilarimla

Selam ve Dua ile

Bu mesaj için Asri_Saadet adlı kullanıcıya teşekkür eden:
Hacegan__ (Pts Mar 26, 2012 1:56 pm)
Değerlendirme: 4%
 

Asri_Saadet
 
İleti: 279
Kayıt: Sal Şub 28, 2012 11:01 pm
Ettiği teşekkür: 273
Aldığı teşekkür: 328

Re: INSAN HAKLARINA SAYGI !!

İleti Hacegan__ » Pts Mar 26, 2012 1:57 pm

Asri_Saadet kardeşim emeğine yüreğine sağlık bu güzel paylaşım için Allah razı olsun inşallah.Selam ve dua ile.

Bu mesaj için Hacegan__ adlı kullanıcıya teşekkür eden:
Asri_Saadet (Pts Mar 26, 2012 8:26 pm)
Değerlendirme: 4%
 

Hacegan__
Yetkili
 
İleti: 726
Kayıt: Per Oca 12, 2012 1:23 am
Ettiği teşekkür: 711
Aldığı teşekkür: 1451

Re: INSAN HAKLARINA SAYGI !!

İleti Asri_Saadet » Pts Mar 26, 2012 8:28 pm

Allah Siz Okuyan Kardeslerimin Cümlesinden Razi Olsun Insallah, Gözlerinize saglik Hacegan kardesim

Selam ve Dua ile

Asri_Saadet
 
İleti: 279
Kayıt: Sal Şub 28, 2012 11:01 pm
Ettiği teşekkür: 273
Aldığı teşekkür: 328


Dini Konular

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyenler: Kayıtlı kullanıcı yok ve 2 misafir

cron