OKU......

OKU......

İleti Hacegan__ » Sal Mar 27, 2012 12:36 pm

İlahi emir: "- Oku…"
- Kime?
- Hiç okuma bilmeyen Hz. Muhammed’e(s.a.v).
- Sadece Hz. Muhammed’e(s.a.v) mi?
- Elbette hayır.
- Peki, emir kime?
- O’nun şahsında tüm insanlığa.

Dikkat!
Arap, Türk, Müslüman, Musevi, Hıristiyan ayrımı yapmadan tüm insanlara.
- Peki, bu ilahi emre kulak verip yeterince okuyor muyuz?

Bir kardeşiniz olarak maalesef üzülerek itiraf etmeliyim ki; pek okuduğumuz söylenemez.

Nasrettin Hoca’nın oğluna söylediği "-Benim oğlum mine okur, döner döner yine okur" kabilinden okuduğumuz üç beş kitabı her defasında hatırlarız ama en ufak bir ekleme yapmayız üzerine. Sanki okuma işi bitmiştir bizim için. Toplum olarak ta böyleyiz. Okuma alışkanlığı olmayan toplumlardan klasik denebilecek yazılı eserlerde beklenemez. Çorum halk türkümüzde "Hem okudum hem de yazdım" diye başlar türkü. Demek ki önce çok okuyacağız. Ayrım yapmadan. Hatta ailecek okuma saatleri düzenleyip sıradan sesli bir şekilde önce aile reisi olarak anne, baba sonra çocuklarımız bir kitabı alıp en azından birkaç sayfa da olsa okumalıyız. Bu okuma çalışmaları zamanla alışkanlık yapacaktır bizde.

Sakın vaktimiz yok demesin kimse. İnce eleyip sık dokuyalım lütfen. Televizyon karşısında geçirdiğimiz onca zamanın birazını okumaya ayıramaz mıyız? Küçük yavrularımız çizgi film hastası oldular. Öyle ki; anneleri yemek yedirebilmek için mutlaka çizgi film açıp, çocuk filme bakarken kendinden geçtiği için annesi ağzına lokmaları peş peşe vermekte güya bebeğini doyurmakta. Oysa yavrucak çizgi film izlerken kendinden geçmiş yemek yediğinin bile farkında değil. Alışkanlıkların küçük yaşlarda kazanıldığını hepimiz bilir, birde "ağaç yaşken eğilir" diye bildiğimizi pekiştiririz de; yavrularımıza küçük yaşta okuma alışkanlığını kazandırmak için en küçük bir gayrette bulunmayız.

Sevgili dostlar;

Bazen bir fırsat bekleriz işlerimizin daha yolunda gitmesi için. Belki de çoğu ömrümüz fırsat beklemekle geçer. Oysa şu anı değerlendirmek daha anlamlı olmaz mı?
Bir dörtlük çalışmamda şöyle demiştim:

Dün geçmiş zaman, yarınsa gelecek…
Bu günü dünden yakalamalısın.
Mademki her canlı bir gün ölecek,
Seni yaratana kul olmalısın.

Öyle değil mi?
Bugünlere dün denen zaman diliminden gelmedik mi?
Yarına çıkmaya kim garanti verebilir?
Madem doğduk o halde ölüm muhakkak.
O zaman bize yapmamız gereken bir iş kalıyor. İlahi emre kulak verip " Oku" emrine bu günden tezi yok sıkıca sarılıp bir daha bırakmamak.

Belki de beklediğimiz fırsat gelmiş geçmek üzere. Gidelim bir kitapçıya en sevdiğimiz kitapları alalım ve başlayalım okumaya Allahın emrini yerine getirelim inşallah amin ecmain Selam ve dua ile Hacegan...

Bu mesaj için Hacegan__ adlı kullanıcıya teşekkür edenler: 5
Asri_Saadet (Çar Mar 28, 2012 10:18 pm) • ARAF_34 (Çar Mar 28, 2012 9:42 pm) • Beyefendi_ (Çar Mar 28, 2012 11:25 am) • ezo35ksk (Sal Mar 27, 2012 4:18 pm) • paradist (Sal Mar 27, 2012 2:48 pm)
Değerlendirme: 20%
 

Hacegan__
Yetkili
 
İleti: 726
Kayıt: Per Oca 12, 2012 1:23 am
Ettiği teşekkür: 711
Aldığı teşekkür: 1451

Re: OKU......

İleti paradist » Sal Mar 27, 2012 2:46 pm

Emeğine yüreğine sağlık abicim.

Bu mesaj için paradist adlı kullanıcıya teşekkür edenler: 2
Hacegan__ (Pzr Nis 01, 2012 5:55 pm) • Asri_Saadet (Çar Mar 28, 2012 10:19 pm)
Değerlendirme: 8%
 

paradist
 
İleti: 105
Kayıt: Per Oca 12, 2012 1:23 am
Ettiği teşekkür: 188
Aldığı teşekkür: 82

Re: OKU......

İleti ARAF_34 » Çar Mar 28, 2012 9:41 pm

İlahi emir: "- Oku…"
- Kime?
- Hiç okuma bilmeyen Hz. Muhammed’e(s.a.v).
- Sadece Hz. Muhammed’e(s.a.v) mi?
- Elbette hayır.
- Peki, emir kime?
- O’nun şahsında tüm insanlığa.

Dikkat!
Arap, Türk, Müslüman, Musevi, Hıristiyan ayrımı yapmadan tüm insanlara.
- Peki, bu ilahi emre kulak verip yeterince okuyor muyuz? Evet ne yazıkki okumuyoruz abim süpersin emeğine yüreğine sağlık..

Bu mesaj için ARAF_34 adlı kullanıcıya teşekkür eden:
Asri_Saadet (Çar Mar 28, 2012 10:19 pm)
Değerlendirme: 4%
 

ARAF_34
 
İleti: 9
Kayıt: Çar Mar 07, 2012 5:00 am
Ettiği teşekkür: 23
Aldığı teşekkür: 9

Re: OKU......

İleti Asri_Saadet » Çar Mar 28, 2012 10:50 pm

Emegine Yüregine saglik Hacegan Kardesim cok güzel bir konu Kalemine saglik Allah Razi olsun

Okumak kadar güzel birsey yok, ben kendi adima okumayi seviyorum güzel bir aliskanlik da diyebilirim, Kitap Okuma Aliskanligini allah herkse nasip etsin insallah , önemli olan kitap okurken ordaki mevuzyu yasamak , misal TV de dizilere yada Mac Kac kac bitti bakiyoruz en sevdigimiz dizi heyecanli bir yerde kalinca sabirsizca bir hafta merakla bekleriz ya sonucunu ve nerdeyse diziyi seyrederken yasariz, iste Kitap okumakda ayni diziye bakmak gibi birsey hatta bir hafta beklemenize bile gerek yok cünkü kitabi okurken sonuca ulasmak icin sabirsizca bitirceksniz ertesi günü bile beklemiyecek kadar güzel bir aliskanlik.
Dinimiz okumaya ve öğrenmeye büyük önem vermiştir. Yüce Allah Kur’ân-ı Kerimin ilk ayeti “Yaratan Rabbinin adı ile oku! Oku! İnsana bilmediklerini öğreten ve kalemle yazmayı öğreten Allah’tır” (Alak, 96:1-5) buyurarak insanı okumak için yarattığını ifade etmiştir. Okumanın Allah’ın en büyük bir ikramı olduğunu da “Oku! Rabbin kerem sahibidir” ayeti ile belirtir.

İnsan bu dünyaya hiçbir şey bilmeden gelmektedir. Dünyada ancak bilgi ile insan gerek birey olarak gerekse toplum olarak gelişme kaydedebilir. Bunun için peygamberimiz (sav) “İlim öğrenmek her Müslüman kadın ve erkeğe farzdır” (Terğib, 1:96) buyurmuşlardır. Peygamberimiz (sav) Allah tarafından insanlara öğretmen olarak gönderilmiştir. Vahyin ilk nazil olmasından itibaren “Oku!” emrini aldığı için okumaya ve sahabelerini de okumaya teşvik etmeye başladı. Yüce Allah inzal ettiği ilk surenin adını “Kalem Suresi” adını verdi. İnananları kalemle yazmaya teşvik etti. Rahman Suresinde “Rahman olan Allah sizler Kur’ânı öğretti. İnsanı yarattı konuşmayı öğretti.” (Rahman, 55:1-4)

Bunu çok iyi bir şekilde bilen ve okumanın ve öğrenmenin önemine inanan peygamberimiz (sav) her inanan sahabesine mutlaka okuma ve yazmayı öğrenmesini tavsiye ederdi. Çünkü peygamberimiz (sav) kendisine inzal edilen ayetleri ve sureleri “Vahiy kâtipleri” denilen kâtiplerine yazdırır, okunması için bütün inananların evlerine ve çevre kasabalarda inananlara gönderir okunmasını ve öğrenilmesini sağlardı. Böylece Mekke’de her mü’minin evi okuma ve yazma öğrenilen ve Kur’an okunan bir okul olmuştur.

Selam ve Dua ile

Bu mesaj için Asri_Saadet adlı kullanıcıya teşekkür eden:
Hacegan__ (Pzr Nis 01, 2012 5:56 pm)
Değerlendirme: 4%
 

Asri_Saadet
 
İleti: 279
Kayıt: Sal Şub 28, 2012 11:01 pm
Ettiği teşekkür: 273
Aldığı teşekkür: 328


Dini Konular

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyenler: Kayıtlı kullanıcı yok ve 0 misafir

cron