Harp Okulları İle İlgili Herşey

Harp Okulları İle İlgili Herşey

İleti Almira » Çar Şub 29, 2012 12:06 am

Harp Okulları İle İlgili Herşey

HAVA HARP OKULUkız ve erkek adaylar için aynı olup;

Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmak,

Askeri okullardan herhangi bir nedenden dolayı ayrılmış veya çıkarılmış; sivil okullardan ise çıkarılmış olmamak,

Kendisinin ve aile fertlerinden (anne, baba, kardeş) herhangi birinin veya resmen velisi olacak şahsın ;

(1) Tutum ve davranışları ile yasadışı siyasi, yıkıcı, irticai, bölücü, ideolojik görüşleri benimsememiş, bu gibi faaliyetlerde bulunmamış olmak,
(2) Topluca ayıp sayılan ve uygun görülmeyen kazanç yollarında çalışmamış ve halen çalışmıyor olmak,
(3) Kusursuz bir ahlak ve karakter sahibi, dürüst bir yaşam düzeyinde olmak ve yüz kızartıcı fiillerde bulunmamak,
(4) Yapılacak arşiv araştırması ve soruşturma sonucunda şüpheli ya da sakıncalı halleri bulunmamak,


Taksirli suçlar hariç olmak üzere; affa veya zaman aşımına uğramış yahut para cezasına çevrilmiş veya ertelenmiş hükümlülüklerine ilişkin kayıtları adli sicilden çıkarılmış olsa bile, bir cürümden hükümlü bulunmamak ya da soruşturma altında bulunmamak,

Reşit olmayanlar için, okul idaresine karşı öğrencinin sorumluluğunu üstüne alacak bir veli göstermek (veli; baba, anne veya mahkemece tayin edilmiş bir şahıs olabilir),

Nişanlı, evli, dul veya herhangi birisiyle nikahsız yaşıyor olmamak,
Başvurunun yapılacağı yıl (Temmuz ayında) veya bir önceki yıl liseden mezun olmak,

Aşağıdaki tabloda belirtilen okul tür ve kollarından mezun olmak (Mesleğe yönelik liselerden mezun olanların başvuruları kabul edilmez).(Kodlar için ÖSYM Kılavuzunun ilgili tablosuna bakınız.)

a. 2008 yılı Öğrenci Seçme Sınavına (ÖSS) katılmış ve tespit edilecek ÖSS SAY-2 puanı almış olmak,


b. Aşağıda belirtilen okul türlerinden birinin fen bilimleri alanından mezun olmak:
Anadolu Lisesi (Yabancı Dille Öğretim Yapan Resmi Liseler), Fen Lisesi, Lise (Resmi ve Gündüz Öğretim Yapan Liseler) ,Lise, Özel Lise, (Yabancı Dil Ağırlıklı Program Uygulayan Liseler) ,Özel Fen Lisesi, Özel Lise, Yabancı Dille Öğretim Yapan Özel Lise, Çok Programlı Liselerin Lise Programı, Çok Programlı Liselerin Lise Programı (Yabancı Dil Ağırlıklı), Anadolu Öğretmen Liseleri
Her ne derece olursa olsun gözlük, lens kullanmamak, gözünde şaşılık, renk körlüğü vb. hastalık bulunmamak,

Aile fertlerinde bulaşıcı veya genetik hastalık bulunmamak,
Vücut yapısı düzgün, her bakımdan sağlam ve fiziksel görünüşü kusursuz olmak (göğüs kafesinde şekil bozukluğu bulunmamak, vücudunun herhangi bir yerinde dikkati çekecek ve göz estetiğini bozucu yara, yanık, leke, kellik, frengi ve cilt hastalığından iz bulunmamak, düz taban olmamak),
Boy uzunluğu 165 cm.den kısa, 190 cm.den uzun olmamak,

Yaş Sınırı:

Ortaöğretim kurumlarındaki (ortaokul ve lise) toplam öğretim süresi 7 ve 8 yıl olan okul mezunları (Anadolu Liseleri, Yabancı Dilde Eğitim Yapan Özel Liseler, vb.) için en fazla 20, diğer okullardan mezun olanlar için en fazla 19 yaşında olmak.

En fazla 19 (ya da 20) yaşında olmak demek, ay ve gün dikkate alınmaksızın okula başvurunun yapıldığı yıldan 19 (ya da 20) rakamının çıkarılmasıyla elde edilen yıldan daha önce doğmamış olmaktır( her ne suretle olursa olsun, yaş düzeltmesi yaptırmış olanların hesabı, düzeltmeden önceki doğum tarihine göre yapılır.

Veli Muvafakat Belgesi, Yükleenme Senedi ve Uçuş İstek Belgesinin düzenlenme işlemlerinde; reşit olup olmama durumu, eğer yapılmışsa düzeltmeden sonraki doğum tarihine göre tespit edilir.

Hava Harp Okulu öğrenimi süresi içerisinde veya mezun olduktan sonra, pilot yetiştirilemeyeceği saptandığında, Hava Kuvvetleri Komutanlığı'nın diğer sınıflarında Hava Yer Subayı olarak görev yapmayı kabul etmek.

Başvurunun yapılacağı yıl; belirlenecek ÖSS-Sayısal-2 puanı almış olmak,

Yapılacak Ön Sağlık Muayenesi, Beden Eğitimi ve Psikomotor Testinde başarılı olmak, Görüşme ve Uçuş-Sağlık Muayenesi'ni kazanmak, Öğrenci Seçme Uçuşu(ÖSU) ve İntibak Eğitimin başarı ile tamamlamak,

Hava Harp Okulu'na girmek isteyen adaylar için, uçuş sağlıkstandartlarına göre yapılacak sağlık muayenelerini kazanarak "TAM SAĞLAM/UÇUCU YETİŞTİRMEYE ELVERİŞLİDİR" raporunu almış olmak (Adayların sağlık muayeneleri Hava Harp Okulu Komutanlığı tarafından okulda yaptırılır).

BAŞVURU ŞEKLİ:

Yukarıda belirtilen başvuru koşullarını sağlayan ve "PİLOT ADAYI HAVACI SUBAY" olmak isteyen öğrencilerden; ÖSS Başvuru Belgesindeki Aday Bilgi Formunun 13. alanında (Girmek İstediğiniz Askeri Okullar) bulunan "Hava Harp Okulu" seçeneğini işaretlemiş olan adayların, ÖSYM'ye bildirmiş oldukları adreslerine; başvuru formu Hv.H.O. tarafından gönderilecektir. Başvuru Formu doğru ve okunaklı olarak doldurulup; son başvuru tarihine kadar belirtilen adreste bulunacak şekilde gönderilecektir. Postadaki gecikme ve kaybolmalardan sorumluluk kabul edilmez.

ÖSS Başvuru Belgesindeki Aday Bilgi Formunun 13. alanını işaretlememiş olan adaylara Başvuru formu gönderilmeyecektir. Fakat başvuru koşullarımızı sağlayan bütün adaylar (13. alanı işaretlemeyenler dahil) internet sayfamiza girerek Hava Harp Okuluna başvuru işlemini gerçekleştirebilirler.
Başvuruları kabul edilmiş olan kız ve erkek adaylar; aldıkları ÖSS-Sayısal-2 puan sırasına ayrı ayrı dizildikten sonra, belirlenecek olan baraj puanının üzerinde kalanlar seçim aşamalarına çağrılacaklardır.

Belirtilen başvuru koşullarının tümünü sağlayan şehit, malul gazi ve muharip gazi çocukları ; yukarıda belirtildiği şekilde başvurularını yaparak, bağlı oldukları Kuvvet Komutanlığı'ndan alacakları onaylı şehitlik veya vazife malulü belgelerini başvuru formuyla birlikte göndereceklerdir. ÖSS sonuçlarının açıklanmasından sonra, aldıkları ÖSS-Sayısal-2 puanına %10'unun ilave edilmesi ile, belirlenecek olan Baraj Puanını aşmaları halinde seçim aşamalarına çağrılacaklardır.

Daha önceki yıllarda, herhangi bir seçim aşamasından ayrılan veya elenenlerin (Ön Sağlık, Uçuş Sağlık muayenesinde veya Bedeni Yetenek sınavında elenenlerin dışında) başvuruları kabul edilmez.

Uçuş Sağlık Muayenesi, ön sağlık muayenesi ve bedeni yetenek testleri dışında; seçim aşamalarının hiçbirine itiraz edilemez, komisyonların kararı değiştirilemez.

Yapılacak araştırma sonucunda; askeri öğrenci olmasında sakıncalı durumu saptanan adayın, hangi seçim aşamasında olursa olsun okul ile ilişiği kesilir.
Seçim aşamaları süresince isteyen adaylar okul tesislerinde kalabilecek, yeme ve yatma ihtiyaçları okul tarafından ücretsiz karşılanacaktır. Seçim aşamalarını başarıyla tamamlayan adaylar "Ant İçerek" Hava Harp Okulu öğrencisi olmaya hak kazanacaklardır.

Hava Harp Okuluna yapılacak başvurunun; ÖSYM tarafından yapılacak yerleştirmeyle ilişkisi olmayıp, adaylar herhangi bir nedenle seçim aşamalarından ayrılacak/elenecek olursa, haklarının kaybolmaması amacıyla; ÖSYM tarafından yerleştirildikleri fakültelere kayıtlarını yaptırabileceklerdir.
Resim

Almira
Site Yöneticisi
 
İleti: 105
Kayıt: Per Oca 12, 2012 1:23 am
Ettiği teşekkür: 320
Aldığı teşekkür: 178

Re: Harp Okulları İle İlgili Herşey

İleti Almira » Çar Şub 29, 2012 12:08 am

KARA HARP OKULU

Kara Harp Okulu Ankara ilinde olup, Türk Silahlı Kuvvetlerinin ihtiyaç duyduğu sınıf ve miktarda subay yetiştiren yatılı bir askeri yüksek öğrenim kurumudur.


4566 Sayılı Harp Okulları Kanunu uyarınca üniversite statüsünde olan Kara Harp Okulu, Sistem Mühendisliği bilim dalının;İşletme, Endüstri, Makine, inşaat ve Elektrik-Elektronik alt dallarında 4 yıl lisans düzeyinde eğitim veren Kara Kuvvetlerine, Jandarma Genel Komutanlığına Jandarma Sınıfında, erkek-bayan subay yetiştiren parasız yatılı bir eğitim kurumudur. Harbiyelilerin bütün ihtiyaçları (yeme, yatma, giyim, harçlık, eğitim ve öğretim ) devlet tarafından karşılanmaktadır.

Öğrenimlerini başarı ile tamamlayan öğrenciler, eğitim-öğretim görmüş olduğu ilgili programın lisans diploması ile birlikte Teğmen olarak mezun edilmekte ve Sınıfı Okulu eğitimi sonrasında kura ile atamaları yapılmaktadır. Kara Harp Okulu mezunu subaylara; sağlık, lojman ve askeri sosyal tesislerden faydalanma, OYAK üyeliği gibi birçok sosyal imkanla birlikte yurtiçi ve yurtdışı eğitim kurumlarında yüksek lisans ve doktora eğitimi yapma imkanı da sağlanmaktadır.

Onurlu bir geçmişe sahip, gelecek için ümit ve güven veren Türk Kara Kuvvetlerinde; geleceğini bir subay ve bir lider olarak çizmek isteyen gençlerimizi Kara Harp Okuluna bekliyoruz.

ÖZEL BAŞVURU KOŞULLARI:

a) Kendisi, anne, baba ve kardeşlerinin;
(1) Tutum ve davranışları ile yasadışı siyasi, yıkıcı, irticai, bölücü, ideolojik görüşleri benimsememiş, bu gibi faaliyetlerde bulunmamış olmak
(2)Toplumca ayıp sayılan ve uygun görülmeyen kazanç yollarında çalışmamış ve halen çalışmamakta olmak.
Kusursuz bir ahlak ve karaktere sahip olmak.
Dürüst bir yaşam düzeyinde olmak ve yüz kızartıcı fiilleri bulunmamak.
Nişanlı, evli, dul olmamak veya herhangi bir erkekle-kadınla nikahsız olarak birlikte yaşamamak.
Taksirli suçlar hariç olmak üzere, affa hükümlülüklerine ilişkin kayıtları soruşturma altında olmamak.
Öğreniminin herhangi bir safhasında meslek veya mesleğe yönelik okullarda okumamış olmak.
Kara Harp Okulu Aday Adayı olmak isteyenler 2007 yılı ÖSYS Aday Bilgi Formunun “24. Girmek istediği Askeri Okullar” alanında “Kara Harp Okulu” seçeneğini işaretlemek
Yukarıda belirtilen şartların sağlanmasıyla birlikte;
Kara Harp Okulu seçim aşamalarına katılmak veya bu aşamaların herhangi birinde elenmek/ayrılmak diğer yüksek öğretim programları için kayıt yaptırmaya engel oluşturmamaktadır.
Okula karşı uygun nitelikte sorumlu bir veli gösterilmesi (18 yaşından büyük olanlar için kefil göstermek) gerekmektedir
(3)Başvuruların Kara Harp Okulu
Başvurularınız için Başvuru Adresi :
Kara Harp Okulu Komutanlığı Bakanlıklar / Ankara
Sınav Merkezi : Kara Harp Okulu Komutanlığı Bakanlıklar / Ankara
Başvuru Formlarını: Askerlik şubesi Başkanlıkları, MEB, Okul Müdürlükleri ve http://www.kkk.tsk.mil.tr
Internet adresinden temin edebilirsiniz. NOT: 2007 Yılı öğrenci alımının yapılıp yapılmayacağı yıl içerisinde ilan edilecektir.

GENEL BAŞVURU KOŞULLARI

Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmak,
Kendisinin, annesinin, babasının, kardeşlerinin ve velisinin;
a. Tutum ve davranışları ile yasadışı siyasi, yıkıcı, irticai, bölücü, ideolojik görüşleri benimsememiş, bu gibi faaliyetlerde bulunmamış veya bu gibi faaliyetlere karışmamış olması,
b. Türk Silahlı Kuvvetlerinin manevi şahsiyetine gölge düşürmemiş ve askerliğin şeref ve haysiyeti ile bağdaşmayacak fiil ve hareketlerde bulunmamış olması,
c. Toplumca tasvip edilmeyen kazanç yollarında çalışmamış ve halen çalışmamakta olması,
ç. Devletin şahsiyetine karşı işlenen suçlar ile basit ve nitelikli zimmet, irtikap, iftira,rüşvet, hırsızlık, ******, sahtecilik, inancı kötüye kullanma, yalan yere tanıklık, yalan yere yemin, cürüm tasnii, ırza geçmek, sarkıntılık, kız, kadın veya erkek kaçırmak,fuhşiyata tahrik, gayri tabii mukarenet, dolanlı iflas gibi yüz kızartıcı veya şeref ve haysiyeti kırıcı suçlar ile istimal ve istihlak kaçakçılığı hariç olmak üzere kaçakçılık, resmi ihale ve alım ve satımlara fesat karıştırma, Devlet sırlarını açığa vurma suçlarından birinden mahkumiyetinin bulunmaması,
d. Yapılacak arşiv araştırması ve resmi güvenlik soruşturması sonucunda şüpheli ya da sakıncalı hallerinin bulunmaması,
Taksirli suçlar hariç olmak üzere; affa veya zamanaşımına uğramış yahut para cezasına çevrilmiş veya ertelenmiş hükümlülüklerine ilişkin kayıtları adli sicilden çıkartılmış olsa bile bir cürümden hükümlü bulunmamak veya soruşturma altında olmamak,
Nişanlı, evli, dul, hamile, çocuklu olmamak veya herhangi bir kadınla veya erkekle nikahsız olarak birlikte yaşamamak,
Hazırlık sınıfı okutulan liselerden mezun olanlar için en fazla 20 (1988 ve sonrası doğumlu), diğer liseler için en fazla 19 (1989 ve sonrası doğumlu) yaşında olmak. (Yaş düzeltmesi yaptıranların, düzeltmeden önceki yaşı dikkate alınır.)
Vücut yapısı düzgün, her bakımdan sağlam ve fiziksel görünüşü kusursuz olmak (Göğüs kafesinde şekil bozukluğu bulunmamak, vücudunun herhangi bir yerinde dikkati çekecek ve göz estetiğini bozucu yara, yanık, leke, kellik, frengi ve cilt hastalığından izler bulunmamak, düztaban olmamak, konuşmasında ve duymasında en küçük bir kusuru bulunmamak, ne derece olursa olsun, gözlük, lens kullanmamak, gözlerinde şaşılık, renk körlüğü vb. hastalık bulunmamak, lazer ameliyatlısı olmamak, kalp, böbrek, karaciğer rahatsızlıkları ve tüberküloz geçirmemiş olmak),
Türkçe’yi kusursuz konuşmak, (Dilinde kekemelik, pelteklik, tutukluk vb. olmamak),

ÖĞRENİMLE İLGİLİ KOŞULLAR

2008 yılı Öğrenci Seçme Sınavına (ÖSS) katılmış ve tespit edilecek ÖSS SAY-2 puanı almış olmak,
Aşağıda belirtilen okul türlerinden birinin fen bilimleri alanından mezun olmak:
Anadolu Lisesi (Yabancı Dille Öğretim Yapan Resmi Liseler), Fen Lisesi, Lise (Resmi ve Gündüz Öğretim Yapan Liseler) , Lise, Özel Lise, (Yabancı Dil Ağırlıklı Program Uygulayan Liseler) ,Özel Fen Lisesi, Özel Lise, Yabancı Dille Öğretim Yapan Özel Lise, Çok Programlı Liselerin, Lise Programı, Çok Programlı Liselerin, Lise Programı (Yabancı Dil Ağırlıklı), Anadolu Öğretmen, Öğretmen Liselerinin Fen Bilimleri alanından mezun
Haziran 2008 döneminde (Not ortalaması, öğretmenler kurulu kararı, not yükseltme sınavı vb. ile geçenler hariç) mezun olmak veya dönemine bakılmaksızın 2007 yılı mezunu olmak,
Herhangi bir nedenle askeri okullardan çıkmamış/çıkarılmamış ve sivil okullardan çıkarılmamış olmak.
Resim

Almira
Site Yöneticisi
 
İleti: 105
Kayıt: Per Oca 12, 2012 1:23 am
Ettiği teşekkür: 320
Aldığı teşekkür: 178

Re: Harp Okulları İle İlgili Herşey

İleti Almira » Çar Şub 29, 2012 12:14 am

DENİZ HARP OKULU


GENEL BAŞVURU KOŞULLARI

Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmak,

Kendisinin, annesinin, babasının, kardeşlerinin ve velisinin;
a. Tutum ve davranışları ile yasadışı siyasi, yıkıcı, irticai, bölücü, ideolojik görüşleri benimsememiş, bu gibi faaliyetlerde bulunmamış veya bu gibi faaliyetlere karışmamış olması,

b. Türk Silahlı Kuvvetlerinin manevi şahsiyetine gölge düşürmemiş ve askerliğin şeref ve haysiyeti ile bağdaşmayacak fiil ve hareketlerde bulunmamış olması,

c. Toplumca tasvip edilmeyen kazanç yollarında çalışmamış ve halen çalışmamakta olması,

ç. Devletin şahsiyetine karşı işlenen suçlar ile basit ve nitelikli zimmet, irtikap, iftira,rüşvet, hırsızlık, ******, sahtecilik, inancı kötüye kullanma, yalan yere tanıklık, yalan yere yemin, cürüm tasnii, ırza geçmek, sarkıntılık, kız, kadın veya erkek kaçırmak,fuhşiyata tahrik, gayri tabii mukarenet, dolanlı iflas gibi yüz kızartıcı veya şeref ve haysiyeti kırıcı suçlar ile istimal ve istihlak kaçakçılığı hariç olmak üzere kaçakçılık, resmi ihale ve alım ve satımlara fesat karıştırma, Devlet sırlarını açığa vurma suçlarından birinden mahkumiyetinin bulunmaması,

d. Yapılacak arşiv araştırması ve resmi güvenlik soruşturması sonucunda şüpheli ya da sakıncalı hallerinin bulunmaması,

Taksirli suçlar hariç olmak üzere; affa veya zamanaşımına uğramış yahut para cezasına çevrilmiş veya ertelenmiş hükümlülüklerine ilişkin kayıtları adli sicilden çıkartılmış olsa bile bir cürümden hükümlü bulunmamak veya soruşturma altında olmamak,
Nişanlı, evli, dul, hamile, çocuklu olmamak veya herhangi bir kadınla veya erkekle nikahsız olarak birlikte yaşamamak,

Hazırlık sınıfı okutulan liselerden mezun olanlar için en fazla 20 (1988 ve sonrası doğumlu), diğer liseler için en fazla 19 (1989 ve sonrası doğumlu) yaşında olmak. (Yaş düzeltmesi yaptıranların, düzeltmeden önceki yaşı dikkate alınır.)

Vücut yapısı düzgün, her bakımdan sağlam ve fiziksel görünüşü kusursuz olmak (Göğüs kafesinde şekil bozukluğu bulunmamak, vücudunun herhangi bir yerinde dikkati çekecek ve göz estetiğini bozucu yara, yanık, leke, kellik, frengi ve cilt hastalığından izler bulunmamak, düztaban olmamak, konuşmasında ve duymasında en küçük bir kusuru bulunmamak, ne derece olursa olsun, gözlük, lens kullanmamak, gözlerinde şaşılık, renk körlüğü vb. hastalık bulunmamak, lazer ameliyatlısı olmamak, kalp, böbrek, karaciğer rahatsızlıkları ve tüberküloz geçirmemiş olmak),


Türkçe’yi kusursuz konuşmak, (Dilinde kekemelik, pelteklik, tutukluk vb. olmamak),

ÖĞRENİMLE İLGİLİ KOŞULLAR

2008 yılı Öğrenci Seçme Sınavına (ÖSS) katılmış ve tespit edilecek ÖSS SAY-2 puanı almış olmak,

Aşağıda belirtilen okul türlerinden birinin fen bilimleri alanından mezun olmak:
Anadolu Lisesi (Yabancı Dille Öğretim Yapan Resmi Liseler), Fen Lisesi, Lise (Resmi ve Gündüz Öğretim Yapan Liseler) ,Lise, Özel Lise, (Yabancı Dil Ağırlıklı Program Uygulayan Liseler) ,Özel Fen Lisesi, Özel Lise, Yabancı Dille Öğretim Yapan Özel Lise, Çok Programlı Liselerin Lise Programı, Çok Programlı Liselerin Lise Programı (Yabancı Dil Ağırlıklı), Anadolu Öğretmen Liseleri
Haziran 2008 döneminde (Not ortalaması, öğretmenler kurulu kararı, not yükseltme sınavı vb. ile geçenler hariç) mezun olmak veya dönemine bakılmaksızın 2007 yılı mezunu olmak,


Herhangi bir nedenle askeri okullardan çıkmamış/çıkarılmamış ve sivil okullardan çıkarılmamış olmak.

İKİNCİ SEÇİM AŞAMALARINA AİT AÇIKLAMALAR

Başvurusu kabul edilen ve kendilerine ikinci seçim aşamalarına çağrı yazısı gönderilen adaylar aşağıda belirtilen belgeler ile birlikte kendilerine bildirilen tarihte Deniz Harp Okulu Komutanlığı Tuzla/İSTANBUL adresinde bulunacaklardır. Adaylar aşamalara gelirken yanlarında kurşun kalem, silgi, tükenmez/dolma kalem, ön sağlık aşaması için şort/mayo, bedeni yeterlilik aşaması için eşofman ve spor ayakkabısı getirmeleri gerekmektedir.

İkinci seçim aşamalarına gelirken getirilecek belgeler:

a. İkinci Seçim Aşamalarına Çağrı Yazısı (okulca gönderilecektir),
b. Vukuatlı nüfus kayıt örneği (Yalnızca ön kaydını internetten yapanlar getirecektir),
c. Mezun olduğu okuldan alınacak öğrenim durum belgesi (okulca gönderilecektir),
d. Adaya ait üç adet (4x6 cm) fotoğraf (belgelere yapıştırılacaklar hariç)
e. Aile Kimlik Bilgileri Formu (Okulca gönderilecektir. 11 yaş ve üzerinde olan aile fertlerinin tek tek vesikalık fotoğrafları ile, birlikte yaşanılan aile bireylerini bir arada gösteren toplu aile fotoğrafı formdaki ilgili karelere mutlaka yapıştırılacaktır. Hayatta olmayan aile fertlerinin fotoğrafları yapıştırılmayacaktır. Kullanılacak tüm fotoğraflar son üç ay içerisinde çekilmiş, arkalarına ad, soyad yazılmış olacaktır),
f. Adayın Kendisi, Annesi, Babası ve 18 Yaşından Büyük Kardeşlerine Ait Adli Sicil Kayıtları (Cumhuriyet Savcılıklarından alınacaktır),
g. ÖSS Sınav Sonuç Belgesinin fotokopisi,
ğ. Askeri Öğrenci Aday Tanıma Formu (okulca gönderilecektir),
İkinci Seçim Aşamaları; KİŞİLİK TESTİ,ÖN SAĞLIK, BEDENİ YETERLİLİK ve GÖRÜŞME AŞAMALARI’ndan oluşmaktadır. Ayrıca 2. seçim aşamalarında Performans Değerlendirme Sistemi Uygulanmaktadır.
a. KİŞİLİK TESTİ: Görüşme aşaması öncesi adayı daha iyi tanıyabilmek amacıyla uygulanmaktadır.
- Kişilik değerlendirme testi uygulaması
b. ÖN SAĞLIK : Ön sağlık kurulu adayların başvuru kılavuzlarında belirtilen sağlık koşullarını taşıyıp taşımadığını incelemek ve adayları sağlık yönünden değerlendirmekle görevlidir. Adayların muayeneleri şu sıra üzerinden yapılır. Cilt ve Deri Hastalıkları, Kas ve İskelet Sistemi Hastalıkları, Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahisi, Kulak Burun ve Boğaz (KBB) Hastalıkları, Göz Hastalıkları, İç Hastalıkları, Diş Hastalıkları
- Ön sağlık muayenesi
c. BEDENİ YETERLİLİK : Adayların çabukluk, çeviklik ve kondisyonunu ortaya çıkaran aşağıda belirtilen testler uygulanmaktadır. Aşağıda verilen baraj değerleri bu testlerden başarılı olabilmek için belirlenmiş minimum değerlerdir ve baraj değerlerini yapan adaylar 100 üzerinden 10 puan alabileceklerdir. Adaylar barajlardan daha kısa sürede ve daha fazla yeterlilik gösterdikleri taktirde bu aşamadan alacakları puanlar artacaktır. Tüm testlerde maksimum dereceye ulaşanlar ise 100 tam puan alacaklardır.
Herhangi dört testten baraj derecesi üstünde yeterlilik gösteren adaylar başarılı kabul edilmektedir.
ç. GÖRÜŞME : Belirli bir kurul tarafından görüşme yoluyla adayın genel görünüş, aile yapısı, gelişime açıklığı, bireysel zenginlik ve kültürü, söylenenleri doğru anlama, konuşma ve ifade becerisi, düşünceleri arasındaki tutarlılık, ikna gücü, çok yönlü düşünme, kendine güveni, heyecan durumu, davranışlarındaki denge, mesleğe yönelik istekliliği, konuşma kusurları ve psikolojik yapısı tespit edilerek puanlanmaktadır
- Mülakat komisyonu
- Kesin karar komisyonu
d. PERFORMANS DEĞERLENDİRME SİSTEMİ: Öğrenci Seçme Sınavı, İngilizce dil seviye tespit sınavı, bedeni yeterlilik testi ve görüşme aşamasında aday öğrencilerin aldığı puanlar dikkate alınarak her aday için bir Aday Performans Puanı tespit edilmektedir. Asil ve yedek listedeki sıralamalar tespit edilen Aday Performans Puanı esas alınarak yapılacaktır.
3. Tüm aşamalarda başarılı olan adaylar, “Askeri Öğrenci Olur” raporu almak üzere askeri hastanelere sevk edilmektedirler. Bu nedenle adaylar, hastane işlemlerinde kullanılmak üzere nüfus cüzdanlarının önlü arkalı fotokopisini ve 6 adet vesikalık fotoğrafı ikinci seçim aşamalarına gelirken yanlarında hazır bulundurmak zorundadırlar.
4. İkinci seçim aşamalrını kazanarak Asil ve yedek listede yer alan adaylara basın ve İNTERNET’te www.dho.edu.tr ve www.dzkk.tsk.mil.tr adreslerinden duyuru yapılacak ve kesin kayıt için gerekli belgeler bildirilecektir.
Resim

Almira
Site Yöneticisi
 
İleti: 105
Kayıt: Per Oca 12, 2012 1:23 am
Ettiği teşekkür: 320
Aldığı teşekkür: 178

Re: Harp Okulları İle İlgili Herşey

İleti Abuzer1990 » Pts Nis 18, 2016 12:52 pm

Yakın Doğu Üniversitesinde Bilgisayar Mühendisliği okuyorum.Son derece memnunum size de tavsiye ederim :)


Abuzer1990
 
İleti: 1
Kayıt: Pts Nis 18, 2016 12:50 pm
Ettiği teşekkür: 0
Aldığı teşekkür: 0


Okularımız ve Resimleri

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyenler: Kayıtlı kullanıcı yok ve 0 misafir