Öğrencilerin Karne Heyecanı...

Öğrencilerin Karne Heyecanı...

İleti Ece » Sal Haz 04, 2013 9:23 am


Okul öncesi, ilkokul, ortaokul ve lisedeki yaklaşık 17 milyon öğrenci bugün karne heyecanı yaşayacak.


17 Eylül 2012 tarihinde başlayan 2012-2013 eğitim-öğretim yılı, Cuma günü sona erecek. Okul öncesi, ilkokul, ortaokul ve lisedeki yaklaşık 17 milyon öğrenci ve 780 bin öğretmen, yaz tatiline çıkacak. Bu yıl okula başlayan yaklaşık 1 milyon 600 bin ilkokul birinci sınıf öğrencisi de ilk kez yılsonu karnesi alacak. Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı da Ankara’da Gölbaşı Hacılar İlkokulunda düzenlenecek törenle öğrencilere karnelerini dağıtacak. 2013-2014 eğitim ve öğretim yılı ise 16 Eylül 2013 Pazartesi günü başlayacak.


-TATİL SINAV HEYECANI İLE BAŞLIYOR-


İlköğretim ve lise son sınıf öğrencileri mezuniyetin yanı sıra yaz tatilinde sınava girme, sınav sonucu öğrenme, tercih yapma ve kayıt heyecanı yaşayacak. Lise son sınıf öğrencilerinin katılacağı Lisans Yerleştirme Sınavları (LYS) yarın başlayacak. LYS’ler 15-16, 22-23 Haziran’da 5 oturum halinde gerçekleştirilecek.


-VELİLERE KARNE UYARISI-


Uzman Psikolojik Danışman Hakan Metan, ebeveynlerin, karnesi kötü olan çocuklara kızmakla sorunun çözülmeyeceğini hatta daha da kötü sonuçlar doğurabileceğini bilmeleri gerektiğine dikkat çekti. Çocuğa kızmak yerine, zayıf gelen derslerin neden zayıf geldiğinin araştırılması ve çocuğa bunları düzeltmek için şevk verilmesi gerektiğini dile getiren Metan, ebeveynlere şu önerilerde bulundu: “Çocuğa her şeyin karne olduğu imajı verilirse çocuk kendisini büyük bir baskı altında hisseder. Kendine olan güveni azalır. Hiçbir şey başaramayacağı hissine kapılır. Yapabileceği ve başarabileceği işlerden de kaçar. Çünkü sonunda başarısız olacağını ve ailesinin ona kızacağını düşünür. Çocuğunuza onu çocuğunuz olduğu için sevdiğinizi hissettirin. Çocuğunuzu sevginizle cezalandırmayın. İyi bir karne tabi ki takdir edilmeli, ancak karneden daha fazla çocuğun çalışma davranışı takdir görmeli. Çocuğumuzun sınavlardan 5 almasını önemseyin ancak ondan daha fazla, çalışma davranışını yani çalışıp çalışmadığını önemseyin ve ödüllendirin. Çocuğunuzu başkalarının çocuklarıyla kıyaslamayın. Zayıf karne getirdi diye cezalandırmayın. Hem yazın keyfini çıkarmasını sağlayın hem de zayıf notlarını düzeltmesi için çalışma programı yapın. Çocuğunuza sizin için karnesinin değil, kendisinin önemli olduğunu hissettirin. Çocuğunuza hep yanında olduğunuzu hissettirin.


Bu mesaj için Ece adlı kullanıcıya teşekkür eden:
Efe (Sal Haz 04, 2013 11:15 am)
Değerlendirme: 4%
 

Ece
 
İleti: 413
Kayıt: Cum Nis 05, 2013 12:33 am
Ettiği teşekkür: 606
Aldığı teşekkür: 935

Re: Öğrencilerin Karne Heyecanı...

İleti Efe » Sal Haz 04, 2013 8:43 pm

Ece adminim emeklerine sağlık paylaşım için tşkler. Bütün öğrencilere başarılar Allah zihin açıklığı versin


Efe
 
İleti: 701
Kayıt: Per Nis 04, 2013 11:50 pm
Ettiği teşekkür: 1232
Aldığı teşekkür: 1143


Duygusal Paylaşımlar

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyenler: Kayıtlı kullanıcı yok ve 0 misafir

cron