33 sonuç bulundu

Geri dön

**SUSMAK**

Konuşmak bir ihtiyaç olabilir ama,
 
                           susmak bir sanattır.
 
                                                   Goethe
 
 

 
 
 

 
cesmi_siyah
Pts Oca 23, 2017 10:10 pm
 
Foruma git
Konuya git

**BİR NUMARA BÜYÜK OLSUN**

Bir ömür anlatılan ve her anlatıldığında insanın içini ısıtan anıdır bazen bir numara büyük ayakkabı almak...!


Görüntünün olası içeriği: 2 kişi, gülümseyen insanlar, ayakkabılar ve açık hava

cesmi_siyah
Pts Şub 13, 2017 4:46 pm
 
Foruma git
Konuya git

** İMZAN VAR BABA...! **

Akciger kanseri Lusiano Perez hasta yataginda mimar oglu Jose'ye kısık bir sesle "oglum cok az ömrüm kaldi ve sizin icin hicbirsey yapamadim sizlere hicbir iz birakamadim,cok uzgunum beni affedin" diyerek aglar...Jose ise uzulme baba benim okumam icin arabani sattin yillarca yuruyerek işe gittin unutmadim der ve cikar..Sao Paulo hukumet konagi o sirada insaat halindedir,insaat bitince babasini helikoptere bindirerek binayi gosterir ve "iste baba bunu ben yaptim ama ustunde senin parmak izin var" der...(Baba 8 gün sonra hayata gözlerini yumar,Bina son 10 yılın en iyi tasarım ödülünü alır...)
cesmi_siyah
Çar Şub 15, 2017 4:30 pm
 
Foruma git
Konuya git

**UNUTMA**

Unutma;
Gelecek halen avuçlarımızın içindedir...


Görüntünün olası içeriği: bir veya daha fazla kişi ve içecek

cesmi_siyah
Pzr Şub 26, 2017 12:57 pm
 
Foruma git
Konuya git

**KADINLAR GÜNÜYMÜŞ**

        BİR KADIN AĞLIYORSA!Bir kadın ağlıyorsa şehidi içinVe bin kadın da hissedip ağlıyorsa...Bir kadın ağlıyorsa tecavüz ve katledilişi ardından kızınaVe binlerce kadın hissedip haykırıyorsa '' Kadına şiddete hayır '' diye...Bir kadın boyun eğiyorsa sessizce uğradığı şiddeteVe binlerce kadın anlıyorsa onu...Bir kadın sessiz çığlığıyla haykırıyorVe sesini ancak kadınlar duyabiliyorsa...Bir kadın evinin tüm sorumluluğu altında eziliyorVe binlerce kadın da aynı dertle yorgunsa...Bir kadın ruhum yalnız diyorsaVe binlerce kadın da ruhumdan anlamıyor diyebiliyorsa...KUTLAYAMAM BEN BÖYLE GÜNÜ!!!Kadınların TAM anlaşılacağı günlere...
 
 
                                                                          **cesmi_siyah**
cesmi_siyah
Çar Mar 08, 2017 3:01 pm
 
Foruma git
Konuya git

**KADIN**

"Kadınlar göğün yarısıdır "


Mao Zedong


 


Görüntünün olası içeriği: 1 kişi, ayakta ve açık hava

cesmi_siyah
Çar Mar 08, 2017 2:52 pm
 
Foruma git
Konuya git

**AĞLATAN BİR AŞK HİKAYESİ **


 

AĞLATAN BİR AŞK HİKAYESİ “BEN ONU ÖMRÜM BOYUNCA SEVDİM”

 
Dondurucu soğukta bir an önce evime varabilmek için hızla yürürken, ayağımın ucunda bir cüzdan gördüm.. Hemen aldım. Sahibini gösteren bir kimlik vardır diye acele acele açtım.. İçinde üç dolar ve sararıp kat yerleri yıpranmış eski bir zarftan başka bir şey yoktu…
 
Sol üst köşede yalnızca gönderenin adresi, alıcı adresi yerinde bir posta kutusu numarası vardı. Bir ipucu bulabilmek belki biraz da merakımı giderebilmek için zarfı açtım ve içindeki mektubu okumaya başladım. Mektup, sol yanı çiçek resmiyle süslenmiş bir kağıda, özenli bir el yazısıyla yazılmıştı ve "Sevgili Michael” diye başlıyordu.. Ve "Annesi yasakladığı için onu bir daha göremeyeceğini” anlatarak devam ediyor.. "Ama sakın unutma, seni daima seveceğim” diye bitiyor.. İmza.. Hannah!..
 
Elimde yalnızca, mektubu yazan kişiyle, mektubun yazıldığı kişinin birinci adları vardı. Eve gider gitmez hemen telefon idaresini aradım. Görevli kişi, kendisine bildirdiğim adreste yaşayanların telefon numarasını vermesinin yasalara aykırı olduğunu söyledi. Fakat ısrarım karşısında: "Belki, size yardımcı olabilirim” dedi. "Bu adreste bulunan numaraya telefon ederim ve onlar Kabul ederlerse, sizi görüştürebilirim lütfen bekleyin..” dedi. İki üç dakika sonra görevlinin sesi geldi.. "Bağlıyorum efendim.” Telefonda, karşıdaki hanıma "Hannah diye birini tanıyıp, tanımadığını” sordum.
 
"Bu evi, 30 yıl evvel, Hannah diye kızları olan bir aileden aldık” dedi. "Peki yeni adreslerini biliyor musunuz?..” "Hannah annesini bir huzur evine yatıracaktı. Oradan takip ederseniz, belki adres bulursunuz..” deyip bana huzur evinin adını verdi.. Hemen aradım.. Yaşlı anne yıllar önce ölmüş..
 
Ama kızına ait eski bir telefon numarası var. Belki ordan bilirlermiş.. "Bunların hepsi aptalca aslında” dedim kendi kendime.. İçinde sadece 3 dolar ve 60 yıl önce yazılmış bir mektup bulunan cüzdanın sahibini aramak için bunca zahmete ne gerek var ki.. Aradım numarayı..
 
Bir kadın "Şimdi Hannah’nın kendisi bir huzurevinde” dedi ve numarayı verdi. Hemen orayı çevirdim.. Ses;
 
"Evet, Hannah burda yaşıyor” dedi.. Saat ona geliyordu ama hemen yola çıktım, Hannah’yı görmek için.. Devasa bir binanın üçüncü katında şirin bir oda.. Gümüş saçlı, sıcak tebessümlü bir yaşlı kadın.. Gözlerinin içi ışıl ışıl ama.. Anlattım olanları.. Cüzdanı ve mektubu gösterip..
 
Derin bir iç çekti mektuba bakarken ve "Genç adam” dedi, "Bu mektup, Michael ile son kontağımdı... Onu öyle seviyorum ki.. Sean Connery gibi yakışıklıydı.. Hani şu meşhur aktör.. Ama ben 16 yaşındaydım.. Çok küçüğüm diye annem kesinlikle izin vermedi..” Derin bir nefes daha..
 
"Michael Goldstein harika bir insandı. Eğer bulabilirseniz ona söyleyin lütfen.. Onu hep düşündüm.. Hep..” Bir ufak sessizlik.. Bir derin nefes daha.. "Ve onu hep sevdim..”
 
İki damla yaş damladı elindeki mektuba, ıslanan gözlerden.. "Ve hiç evlenmedim.. Michael gibi birisini bulamadım ki..” Hannah’ya teşekkür edip odadan çıktım.
 
Binadan çıkarken danışmada beni karşılayan kız "Hannah Hanım yardımcı olabildi mi size” dedi..” Hiç değilse bunun sahibinin soyadını öğrendim” dedim.. Cüzdanı elimde sallayarak.. O sırada yanımda dikilip duran hademe bağırdı.. "Hey baksana.. Bu Bay Michael’ın cüzdanı.. Üzerindeki bu kırmızı şeritten onu nerde görsem tanırım.. Cüzdanını hep kaybederdi zaten.. Üç kere ben buldum, koridorlarda.
 
"Michael sekizinci katta yaşıyordu.. Ok gibi fırladım tekrar asansöre. Michael yatmamıştı. Okuma odasında kitap okuyordu. Hemşire beni ve elimdeki cüzdanı gösterdi. Michael elini arka cebine attı, hızla.. Sonra sevinçle "Evet bu benim cüzdanım” dedi. "Öğleden sonraki yürüyüş sırasında kaybetmiş olmalıyım. Size teşekkür borçluyum.” "Hiçbirşey borçlu değilsiniz” dedim. "Ama özür dilerim. İpucu bulmak için açtım ve içindeki mektubu okudum.” "Mektubu mu okudun?” "Sadece okumakla kalmadım.
 
Hannah’yı da buldum..” "Buldun mu? Nerde? İyi mi? Hala eskisi gibi güzel mi. Söyle, lütfen söyle..”
 
"Çok iyi.. Hem de harika” dedim, yavaşça.. "Bana onun telefon numarasını ver. Yarın onu hemen arayacağım.”
 
Elime sımsıkı sarıldı.. "O benim tek aşkımdı.. Onu öyle sevdim ki, asla evlenmedim.. Çünkü bu mektup geldiğinde hayatım, anlamsal olarak bitmişti.” "Bay Goldstein” dedim.. "Gelin benimle..” Asansörle üçüncü kata indik.. Odanın kapısı açıktı. Hannah sırtı kapıya dönük televizyon izliyordu..
 
Hemşire ona yaklaştı, omzuna dokundu.. "Hannah”dedi.. "Bu bay’ı tanıyor musun?” Gözlüklerini ayarladı bir an baktı, tek kelime etmeden..”Michael” dedi, Michael, kapıda, kısık sesle..
 
"Hannah.. Ben Michael.. Beni tanıdın mı?..” "Michael” diye yutkundu Hannah. "İnanmıyorum..
 
Bu sensin. Benim Michael’ım.” Michael Hannah’ya doğru yürüdü yavaşça. Sarıldılar.
 
Hemşire yanıma geldiğinde onun da gözleri yaşlıydı..”Gördün mü, bak?” dedim "Yaşamda, yaşanması gereken herşey, er ya da geç, birgün kesinlikle yaşanacaktır.”
 
"Üç hafta sonra beni huzurevinden aradılar. Pazar günü bir nikah vardı.. Gelebilir miydim?
 
Harika bir nikah töreni idi. Hannah ve Michael beni nikah şahidi yaptılar üstelik. Hannah açık bej elbisesi içinde çok güzeldi.. Michael de lacivert takımı içinde hala çok yakışıklı..
 
Bir nikah tanığı olarak söylüyorum bu gözlemlerimi…
 
Aşklarını onsekiz yaşın heyecanı ve duygusuyla yaşayan 76 yaşındaki gelin ile 79 yaşındaki damadın nikahında keşke siz de bulunsaydınız… Altmış yıl önce bittiği sanılan bir aşk öyküsünün, altmış yıl sonra, kaldığı yerden nasıl filizlendiğine siz de tanık olacaktınız.
 
cesmi_siyah
Cmt Mar 11, 2017 4:41 pm
 
Foruma git
Konuya git

**TARİHTE BU GÜN** ÇANAKKALE SAVAŞI

 
BÜYÜK SAVAŞA 4 GÜN KALA ...
 
 
Bugün 14 Mart 1915. Deniz savaşına 4 gün var. Düşman en uygun zamanı kolluyor. Deniz biraz sakin ve ufuk hattı açık olmalı. Oysa Martın bu günleri deniz biraz hırçın ve hava puslu. Enver paşa Amerikan elçisi ile Çanakkaleyi gezdi. Tahkim edilmiş mevkiileri gösterdi. Oysa Amerikan elçisi İngilizlere gördüklerini anlatacaktı. Belki de Enver paşa bunu bilerek yaptı. Çanakkalenin geçilmesinin imkansız olduğunu anlasınlar diye. Ama kişi yanlış. ABD savaşa sonradan girecek ve İngiliz limanına ve İstanbula işgal yıllarında gemilerini gönderecektir.
 
 
 
Düşman her sabah işe çıkar gibi bütün gemileriyle sahillerimizi bombalıyordu. Gecede mayın tarama gemileri mayın avına çıkıyordu. Bizim tek sorunumuz cephaneydi. Almanyadan geliyordu. Ve attığımızın yerine yenisini koyamıyorduk. O yüzden devamlı yumruk yiyen ama ayakta durmaya çalışan bir boksör gibiydik. Asıl harekatın başlaması bizim için gongun sesi olacaktı aslında...
cesmi_siyah
Çar Mar 15, 2017 4:05 pm
 
Foruma git
Konuya git

**ÇANAKKALE GEÇİLEMEZ...! ** ZAFER-ANMA

ÇANAKKALE GEÇİLEMEZ...!


Görüntünün olası içeriği: yazı

cesmi_siyah
Cum Mar 17, 2017 6:03 pm
 
Foruma git
Konuya git

**KANDİL GECELERİ KANDİL OLURUZ!**

Ey zahit şaraba eyle ihtiram İnsan ol cihanda bu dünya fani Ehline helaldir, na ehle haram Biz içeriz bize yoktur vebali
Sevap almak için içeriz şarap İçmezsek oluruz düçar-ı azap Senin aklın ermez bu başka hesap Meyhanede bulduk biz bu kemali
Kandil geceleri kandil oluruz Kandilin içinde fitil oluruz Hakkı göstermeye delil oluruz Fakat kör olanlar görmez bu hali
Sen münkirsin sana haramdır bade Bekle ki içesin öbür dünyada Bahs açma Harabi bundan ziyade Çünkü bilmez haram ile helali
Harabi
cesmi_siyah
Per Mar 30, 2017 4:59 pm
 
Foruma git
Konuya git

**MÜBAREK OLA**

REGAİP KANDİLİNİZ MÜBAREK OLSUNHicri aylardan üç ayların ilki olan Recep ayının, ilk perşembesini cumaya bağlayan geceye Regaib gecesi denir. Regaib; rahmeti, bereketi ve mağfireti bol üç ayların manevi iklimine girildiğinin habercisidir.Tüm dualarınızın kabul olmasını diliyorum.
                                                                            **cesmi_siyah**
cesmi_siyah
Per Mar 30, 2017 4:49 pm
 
Foruma git
Konuya git

**MUTLULUK İÇİN**

“MUTLULUK " için 10 basit kural var;
1) Kendine küçük hedefler koy, 2) Beklentilerini az tut, 3) İhtiyaçlarının farkında ol ve onları talep et, 4) Her şeyi koşulsuzca kabul et, 5) Hayatın gerçekleriyle savaşma, 6) Geleceği belirlemeye çalışma, geçmişe takılıp kalma, şu an ve şimdi anı yaşa, 7) Daha çok sev, koşulsuzca sev, 8) affet, 9) Kalbini nefretten arındır ve 10) Basit yaşa…...
cesmi_siyah
Sal Nis 04, 2017 7:06 pm
 
Foruma git
Konuya git

**DEĞER**

Bir insana değer vermek,Özen göstermek Ona kıymetli olduğunu hissetirmek de bir "Kültürdür"Bunun eğitimi yoktur,Kitaplarda yazmaz.Yolu "İnsan"olmaktan geçer.
                                                                       **cesmi_siyah**
 
cesmi_siyah
Sal Nis 04, 2017 7:10 pm
 
Foruma git
Konuya git

**RASTLAMAK**

Seni sessizliğinde dinleyebilen ya da sükunetinde anlayabilen birine kaç kez rastladın?
                                                         **CESMİ_SİYAH**
cesmi_siyah
Cum Nis 14, 2017 2:52 pm
 
Foruma git
Konuya git

**ÇÜNKÜ**

"Doğallığın verdiği huzuru, doğal olmayan yollardan arama.
Çünkü sadelik, sahtelik sevmez."


Zata


 


Görüntünün olası içeriği: 2 kişi, ayakkabılar, kar ve açık hava

cesmi_siyah
Cum Nis 14, 2017 2:41 pm
 
Foruma git
Konuya git

**YAŞAMALI**

İnsan diyorum; toprağa ayağının değeceği, bahçesinde memleket türküleri söyleyeceği, oturup bir ağaç altına semaverden çay içecegi ve gece yıldızları seyredip, sabah kuş sesleriyle uyanabileceği bir yerde yaşlanmalı. Soğuk betonların ve taş yürekli insanların arasında değil.
                                                                                                                                              **cesmi_siyah**
cesmi_siyah
Çar Nis 19, 2017 6:15 pm
 
Foruma git
Konuya git

** MİRAÇ**

.......
Miraç gecesi,Yürüdü ResûlullahCebrail önde,Bir gece yüryüsüyleYürüdüler,YükseldilerYükseldikçe yüceldilerCebrail durdu birden*Ya Resûlellah,benimle buraya kadar !*Efendimiz :*Niçin?* diye sorduBurası Sidre-i MuntehadirBir adim daha atarsam yanarım kavrulurumAllah Resûlu sordular :Nasil gidilir Sidre-i Muntehada ?Cibril-i Emin cevap verdi :ASKLA !Askla gidilir Ya Resûlellah !Askla gidilir Ya Habibullah !Askla gidilir Ya Nebiyyellah !Yürü sultanim yol senindirAsk vadisinde mühür seninSöz senindir,hâl senindirMuhabbetin adi sensinVarliklarin tadi sensinYürü ve sel3amini iletGözü yasli UmmetininSensiz bunca yetiminİlet selâminiAhir zamanin ahini,Yüceler yücesine ilet
 
cesmi_siyah
Pzr Nis 23, 2017 7:17 am
 
Foruma git
Konuya git

**YA RAB ! **

*** KANDİLİNİZ MÜBAREK OLSUN ! **


 

cesmi_siyah
Çar May 10, 2017 3:31 pm
 
Foruma git
Konuya git
cron