1231’den daha fazla sonuç bulundu

Geri dön

Re: Atatürk olmasaydı Ne Olurdu.?

Son yılların modası ise Atatürk’ü eleştirmek, O’nu değersiz ve kötü göstermek biliyorsunuz. Hatta kimi aydın çevrelerde Atatürk’e yönelik karalamalar yapmak neredeyse demokrasi ve fikir özgürlüğünün sembolü oldu.Elbette biraz aklı olan herkes buna gülüp geçiyor.Diyorum ki, bu acı ama gerçekleri hepimize hatırlatan günde “Atatürk olmasaydı ne olurdu, bugün ne haldeydik” diye düşünelim.CUMHURİYET VE BAĞIMSIZLIK: Atatürk olmasaydı da elbette Türkiye devleti yaşayacaktı. Ama kurulan cumhuriyet ve bağımsızlığın şiar edinilmesi ile Türkiye yeniden yaratıldı adeta. Aksi taktirde bugün Anadolu’nun yarısından fazlası başka ülkelerin elinde olan, İstanbul’da ise tamamen dışa bağımlı bir iktidarın vatanı olacaktık. Hatta kimbilir belki de 2. Dünya Savaşı sonrasında tamamen başka bir ülkenin parçası haline gelecektir.YAZIDA DEVRİM: Eğer Atatürk olmasaydı bugün öğrenilmesi çok zor eski Türkçe harflerle, dünyadan özellikle çağdaş ülkelerden çok uzakta kalacaktık. Bilimi, sanatı, kültürü izlemek isteyenler fazladan bir güçle latin harflerini öğrenmeye çalışacak ve çağdaş medeniyeti yakalamaya çalışacaktı.KILIK KIYAFETTE DEVRİM: Eğer Atatürk olmasaydı Türk kadını hâlâ kara çarşafların altında kalacak, erkekler de fesli, şalvarlı, poturlu olacaktı. Böyle kalmak, böyle yaşamak isteyenler hâlâ var tabii. Ama onlar dışında kim o günlere dönmek ister.HİLAFETİN KALDIRILMASI: Eğer Atatürk olmasaydı başımızda hâlâ bir halife oturuyor olacaktı. Alınan her karar “sizce de uygun mudur?” diye ona sorulacak, özellikle bilim, sanat ve kültürdeki tüm gelişmeler hilafet duvarına toslayacaktı.EĞİTİMDE BİRLİK: Eğer Atatürk olmasaydı eğitimde birlik fikri belki kimsenin aklına gelmeyecekti. Tıpkı eskiden olduğu gibi mahalle mektepleri en güçlü eğitim kurumu olacak, buralarda çocuklara sadece Kuran dersleri ve dini bilgiler verilecekti. Üniversiteler, yüksek okullar, meslek eğitimi veren eğitim kurumlarının sayısı bir elin parmaklarını geçmeyecek, biraz daha varlıklı olanlar çocuklarını ya tıpkı Araplar gibi batı ülkelerine kaçıracaklar ya da ülkemizede yabancıların okuduğu okullara göndereceklerdi.MEDENİ KANUN: Eğer Atatürk olmasaydı medeni kanun çıkarmak da belki kimsenin umrunda olmayacaktı. Kadınların toplumda olmadığı gibi aile içinde de hakkı sınırlı olacak, mirastan yararlanamayacak, özgürce eğitim alma hakkına kavuşamayacaktı.KADIN HAKLARI: Eğer Atatürk olmasa Türk kadını benliğine kavuşamayacak, seçme ve seçilme hakkı olmayacaktı. Bunun da ötesinde kadın ikinci sınıf muamelesi görmeye devam edecekti.EKONOMİ DE DEVRİM: Eğer Atatürk olmasaydı, koca imparatorluk döneminde iş ve ekonomi alanında varlık gösteremeyen Türk milleti ekonomiyi asla öğrenemeyecekti. Fabrikalar, sanayi tesisleri, bankalar kurulmayacak, eskiden olduğu gibi bunları sadece yabancılar yapacaktı.DEMOKRASİ: Atatürk olmasaydı, demokrasi fikri hiç yeşermeyecekti. İmparatorluk döneminden kalma alışkanlıklarla “Padişahım çok yaşa” kapsamında sözde bir parlamento ve milletvekilleriyle idare edecektik.KÜLTÜR-SANAT DEVRİMİ: Eğer Atatürk olmasaydı bugün dünya çapında başarıya ulaşmış, edebiyat, resim, müzik sanatçılarımızın hiçbiri yetişmeyecekti. Çünkü tıpkı eskisi gibi din baskısı altında sadece izin verilen ölçüde sanat icra edilebilecekti.
GulSamira
Sal Nis 16, 2013 9:03 pm

Foruma git
Konuya git

Koray...

Bir umutla cıkarsın yola önüne engeller çıkar …şarkılar dinlersin şiirler yazarsın ama nafile hiç biri başlayamamış bir sevginin avuntusu olamaz ? sonra düşünürsün neden olmadı neden? Hep ben mi dersin oysaki etrafına baktıgında senin gibi bir çok insan wardır. Bitti artık buraya kadar artık dersin onu görmek bile istemiyorum dersin ama buda kendine söz werdigin bi yalandır. Ne zaman ki bir odada yalnız kalsan hemen aklına o gelir ve oturur düşünürsün acaba olsaydı nasıl olcaktı?. Gece olunca rüyanda onu görürsün sabah onunla uyanırsın ve bir kere daha hayata lanet edersin senin olmadıgı için ! ama ne zaman ki sokaktan gecse ne zaman ki onu görsen yada geldigini fark etsen elin ayagına dolaşır çünkü sevmişsindir bi kere ne kadarda olmasada baslamasada onu görünce kalp atışlarının hızlanmasına ne sen engel olabilirsin ne de baska biri? Sonra kendini teselli etmek için başka birini bulmaya calışırsın beklide bulursun ama O hep wardır senin hayatında? başka biri hiçbir zaman onun yerini tutamaz yalnızca geçici bir boşlugu doldurmaktır görevi! Teselliye devam edersin iyikide olmadı felan türünden laflar edersin ama bunlarda içini acıtmaktan başka bi işe yaramaz. İşte böyledir karşılıksız sevmek gecen gündüzünle birleşir uyumak sana uzak bir kavram olur. Sen atmışsındır ilk adımı ama o elini uzatmamıştır sana. eger ki halen seviyorsan beklemekten baska bi çaren yoktur? Belkide bir ömür boyu o elin sana uzanmasını bekleyeceksin…yıkılmış hayallerin tükenmiş umutlarınla
Koray
Per Nis 18, 2013 5:37 pm

Foruma git
Konuya git

Bilmediler,

Senem
Per Nis 18, 2013 11:17 pm

Foruma git
Konuya git

Her Şey Sende Gizli..

Her Şey Sende Gizli
Yerin seni çektiği kadar ağırsın Kanatların çırpındığı kadar hafif. Kalbinin attığı kadar canlısın Gözlerinin uzağı gördüğü kadar genç…Sevdiklerin kadar iyisin Nefret ettiklerin kadar kötü…Ne renk olursa olsun kaşın gözün Karşındakinin gördüğüdür rengin.
Yaşadıklarını kar sayma: Yaşadığın kadar yakınsın sonuna, ne kadar yaşarsan yaşa, sevdiğin kadardır ömrün. Gülebildiğin kadar mutlusun, üzülme, bil ki ağladığın kadar güleceksin sakın bitti sanma her şeyi, sevdiğin kadar sevileceksin. Güneşin doğuşundadır doğanın sana verdiği değer ve karşındakine değer verdiğin kadar insansın bir gün yalan söyleyeceksen eğer bırak karşındaki sana güvendiği kadar inansın.
Ay ışığındadır sevgiliye duyulan hasret ve sevgiline hasret kaldığın kadar ona yakınsın unutma yağmurun yağdığı kadar ıslaksın güneşin seni ısıttığı kadar sıcak. Kendini yalnız hisseciğin kadar yalnızsın ve güçlü hissettiğin kadar güçlü. Kendini güzel hissettiğin kadar güzelsin.
İste budur hayat!İste budur yaşamak bunu hatırladığın kadar yaşarsın bunu unuttuğunda aldığın her nefes kadar üşürsün ve karşındakini unuttuğun kadar çabuk unutulursun çiçek sulandığı kadar güzeldir kuşlar ötebildiği kadar sevimli bebek ağladığı kadar bebektir ve her şeyi öğrendiğin kadar bilirsin, bunu da öğren:
Sevdiğin kadar sevilirsin…

Can Yücel
TeLmA
Pts Nis 15, 2013 6:03 pm

Foruma git
Konuya git

Doğum günün kutlu olsun efe kardeşim

Dün gece düşümde can dostu gördüm Ulu bir çınardan dal verdi bana Uzandım yüzüne yüzümü sürdüm Ben zehir istedim bal verdi bana 

Dağ yanarsa yağmur çiser mi dedim Ten yanarsa rüzgar eser mi dedim Can yağarsa canan küser mi dedim Çağırdı yanına el verdi bana 

Ben aşkı sırtıma vurdum da geldim Hasretin acısını çöl verdi bana Can dostu görünce eridim bittim Yüreğime ateş kül verdi bana 

Aşk olmazsa kalem yazar mı dedim Dost olmazsa gönül tozar mı dedim Hayaloğlu sana kızar mı dedim Yanağımdan öptü gül verdi bana 

SEVDİKLERİNLE MUTLU VE HUZURLU SENELER DİLERİM
KARDEŞİM 
furim
Pzr Nis 21, 2013 9:21 am

Foruma git
Konuya git

Nice Yıllara Efe Adminim

SIRA PASTAMIZDA

İÇECEKLERİMİZİDE ALALIM

HEDİYELERİMİZİDE ALALIM

AKLIMA BİRŞEY GELDİ YUPİİİ

PASTADAN KIZ ÇIKMADI KUTUDAN 
ÇIKARTIRIZ ( :
 HOPPAAAAA
 DOGUM GÜNÜ ÇOUGU NABER ( :
   SÜPRİZZZZZZZZZZZ

PARTİYE DEVAM 

MÜZİGİN VOLÜMÜNÜ AÇALIM

TÜM 101 LOBİSİ HEP BERABER
SÖYLÜYORUZ İYİKİ DOGDUN EFE

DANSÖZ OLMADAN PARTİMİ OLUR
KIYDIM PARAYA ONUDA GETİRTTİM ( :

MEZDEKE HOPPAAA YANDANN

SANALKAHVE 101 LOBİSİ

Not : efe adminimizin en sevdigi müzik
Rappooo hoppaaaa  

hoppaaa rappooo yandann tempooo 

benden bukadarrr  
cengiz yakalamadan lobiye gidem

Senem
Pzr Nis 21, 2013 3:12 am

Foruma git
Konuya git

Re: Nice Yıllara Efe Adminim

yeni yaşın kutlu olsun abi

Admin
Pzr Nis 21, 2013 2:03 pm

Foruma git
Konuya git

Nice Mutlu Yıllara Aslan

Senem
Pzr Nis 21, 2013 7:36 pm

Foruma git
Konuya git

Bayramını Kutluyana Kötek,teröristlere Çiçek!..

Dün gü­ya eme­ğin bay­ra­mıy­dı! Bay­ram, iş­çi­ler için çok özel bir an­lam ta­şı­yan Tak­si­m’­de kut­la­na­cak­tı. Kit­le­ler mey­da­na ge­le­cek, geç­mi­şin kan­lı olay­la­rın­da ha­yat­la­rı­nı kay­be­den­ler için say­gı du­ruş­la­rı ya­pı­la­cak, son­ra da ha­lay­lar çe­ki­le­cek­ti. Ama ol­ma­dı. İn­şa­at ge­rek­çe gös­te­ri­le­rek kut­la­ma yap­tı­rıl­ma­dı! Tak­si­m’­e çı­kan tüm yol­lar po­lis­ler­ce tu­tul­du, de­yim ye­rin­dey­se o ta­ra­fa kuş uçur­tul­ma­dı! Ba­ri­kat­la­rı aş­mak is­te­yen­le­re bi­ber ga­zı ve taz­yik­li su sı­kıl­dı. Pro­tes­to­cu­lar­la po­lis­ler ara­sın­da kü­çük çap­lı mey­dan sa­vaş­la­rı ya­şan­dı. Re­kor dü­zey­de bi­ber ga­zı kul­la­nıl­dı­ğın­dan, 1 Ma­yıs, iş­çi­ler ye­ri­ne dev­le­te bi­ber ga­zı sa­tan­lar­ca kut­lan­dı!
* * *
Tür­ki­ye AKP dö­ne­min­de 650 to­na ya­kın bi­ber ga­zı it­hal et­miş! Bi­ber ga­zı it­ha­la­tı­na 38 mil­yon li­ra har­can­mış! İle­ri de­mok­ra­si­ye (!) pa­ra­lel ola­rak, bi­ber ga­zı tü­ke­ti­mi de art­mış!
* * *

Gör­dü­ğü­nüz fo­toğ­raf­la­rı “AK­P’­nin İle­ri De­mok­ra­si Al­bü­mü­”n­den seç­tim! CHP İs­tan­bul Mil­let­ve­ki­li Mah­mut Ta­nal, fo­toğ­raf­la­rı 2012’de Mec­lis gün­de­mi­ne ge­tir­miş. İs­tan­bul Üni­ver­si­te­si önün­de ey­lem ya­pan öğ­ren­ci­le­re atı­lan ve genç­le­rin yüz­le­ri­nin yan­ma­sı­na ne­den olan ga­zın kim­ya­sal içe­ri­ğiy­le il­gi­li so­ru öner­ge­si ver­miş. Öner­ge­sin­de bu ga­zın da­ha ön­ce ne­re­ler­de kul­la­nıl­dı­ğı­nı sor­muş. Zira öğ­ren­ci­ler, bu kez “a­lı­şık ol­duk­la­rı gaz­da­n” da­ha fark­lı bir mad­de kul­la­nıl­dı­ğı­nı id­di­a et­miş­ler. “Po­lis­ler bah­çe ilaç­la­ma­sın­da kul­la­nı­lan­la­ra ben­zer bi­çim­de, bir bo­ru için­de, ka­tı ve ya­pış­kan bir mad­de püs­kürt­tü­ler üze­ri­mi­ze. Bu mad­de el­bi­se­le­ri­miz­den ge­çip, te­ni­mi­ze iş­le­di. Yü­zü­müz yan­dı, acı­mız üç gün­dür geç­me­di!” de­miş­ler.
* * *
Dö­ne­min İçiş­le­ri Ba­ka­nı İd­ris Na­im Şa­hin, bi­ber ga­zıy­la il­gi­li so­ru­la­ra ge­nel­lik­le ben­zer ce­vap­lar ver­miş. Açık­la­ma­la­rın­da “Po­li­sin yö­net­me­lik­le­re uy­gun ka­li­te­li bi­ber ga­zı kul­lan­dı­ğı­nı ve bu ga­zın kim­se­nin sağ­lı­ğın­da ka­lı­cı et­ki yap­ma­dı­ğı­nı­” söy­le­miş! Po­lis­le­rin eği­tim­li ol­duk­la­rı­nı be­lirt­tik­ten son­ra “Bi­ber ga­zın­dan ölen yok­tur!” de­miş. Bu ve­ciz (!) açık­la­ma­lar, ka­ri­ka­tür der­gi­le­ri­nin ka­pak­la­rın­dan düş­me­miş!
* * *
AKP usu­lü ile­ri de­mokra­si iş­te böy­le­dir! Fel­se­fe­si; “Bay­ra­mı­nı kut­la­yan­la­ra kö­tek, as­ke­ri­mi­zi, po­li­si­mi­zi şe­hit eden PKK’­lı te­rö­rist­le­re çi­çe­k”­tir!
TeLmA
Pts Nis 22, 2013 11:10 pm

Foruma git
Konuya git

Adını Sen Koy

Hoş geldin!
Artık bütün ayrılıklar bize iki beden küçük gelir sevgilim.. Bu aşk tam da üstümüze göre oldu.. Güle, güle giyelim.. Gözünden tanırdım seni.. Tüm kaçışlarını.. Susuşlarını.. Öylece olduğun yerde duruşlarını ezberlemiştim! Tutmazdı artık yalnızlığımızı hiçbir yama, Beni engelleyip durma, Ben senin tüm çevrimdışı hallerini bilirim! Gece soğuk.. Gözlerin yeter ellerimi ısıtmaya.. Bir bakışın yeter tenimi yakmaya.. Dokunacak olsan gözlerime, Kaç şiddetinde sarsılır bu şehir de dönüşür enkaza? Neden'leri yada Niye'leri hiç sormadım kendime.. İnan hiç sormadım! Sana satırlar dolusu cümle, Cümleler dolusu 'biz'den bahsetmek istiyordum sadece..
Nefesime kaç şehir uzaklıkta olduğun umurumda bile değildi.. Yada ellerine değmek için kaç ülkeyi fethetmem gerektiği.. Ben sadece bir büyüydü bu, Ve onun bozulmasını istemiyordum.. Yıllardır kaybettiğim bir şeyimi bulmuş gibi.. Masal gibi.. Belki de roman gibi bir şey bu.. Gerçek mi değil mi onu bile bilmeden geldim sana.. Hiçbir şey beklemeden geldim.. İçimizde bir şey var.. Benim söyleyemediklerimde saklı, Senin saklayışlarında.. Bir şey var aramızda.. Adını Sen Koy... Baş harfi AŞK olsun..

TeLmA
Çar Nis 24, 2013 1:21 pm

Foruma git
Konuya git

Hayata Dair İnciler....

- Güvenmediğin kimseye aleyhine kullanabilecek hiçbir koz verme.-İnsanlara doğru değer ver, hak etmeyenleri sil.-Kimseye yalvarma.-Asla dönüp arkana bakma.-Sır tutmasını bil.-Dostlarının yeri ayrı, sevgilinin yeri ayrı. Sevgilin için dostlarını, dostların için sevgilini satma.-Kimsenin lafıyla dolduruşa gelme, ama aklının bir köşesinde de tut.-Bir ilişkiyi kafanda bitirdikten sonra iki çift tatlı söz, iki damla gözyaşı için asla yumuşama.-Seni sevenlerle kullananları iyi ayırt et.-Seni dinleyip anlamaya niyetli olmayanlarla tartışma.-Emrivaki oluşturulan dostlukları kabul etme.-Eğer verdiğin o kişide kalmıyorsa ikinci bir sır şansı verme.-Kendini öven insanlardan kaç.-Karşındakinin doğruyu söylediğini varsayma.-Kendine saygını yitirmene neden olacak hiçbir şey yapma.-Sorunun olduğunda insanlar zaman ayırıp seni dinliyorsa onların öğütleri gözardı etme.-Göz göre göre su birikintilerine taş atma, mutlaka üzerine sıçrar.-Gözyaşlarının değerini bil. Onları hak etmeyenler için harcama.-Senin zekana inanan insanları hayal kırıklığına uğratma.-Kendini sev.-Dışarıdaki güneşe bakıp gülümse ve önünde koskocaman bir gelecek olduğunu unutma.-Dostluğunla yetinmeyenler için hiçbir fedakarlık yapma.-İnsanları kaybediyorsun diye ağlayıp sızlama, ama kazandığın insanların değerini bil.-Kimseye taşıyabileceğinden fazla değer verip bununla övünmesine fırsat verme.-İstediğini almak için asla duygu sömürüsü yapma.-Sana duyulan sevgiyi ve güveni istismar etme.
ZiCan
Per Nis 25, 2013 8:19 am

Foruma git
Konuya git

Re: Hayata Dair İnciler....

TEŞEKKÜRLER ZİCAN ABLAM SÜPER TESPİTLERR

TeLmA
Per Nis 25, 2013 10:00 am

Foruma git
Konuya git

ZiCan Arkadaşımıza

Çok Çok geçmiş olsun dileklerimle  ZiCan 

Allah tekrarından korusun seni

sevdiklerinle ailen ile daha saglıklı günler dilerim

aramıza tekrardan hoş geldin.

Senem
Per Nis 25, 2013 2:34 pm

Foruma git
Konuya git

Re: Seni Seviyorum Demek

TeLmA
Cmt Nis 27, 2013 10:05 am

Foruma git
Konuya git

En Akıllısı İmralı'da

Ne Tay­yip Bey, ne onun mua­vin­le­ri, ne de ik­ti­da­rın psi­ko­lo­jik ha­re­kat ele­man­la­rı ola­rak or­ta­lık­ta do­la­nan akıl­lı­lar… Pi­ya­sa­nın en akıl­lı ada­mı İm­ra­lı­’da!.. “Ne­re­si akıl­lı?” di­ye­bi­lir­si­niz… Dü­şü­nün… Bir adam 30 yıl­da te­rör­le ya­pa­ma­dı­ğı işi, mü­eb­bet ha­pis­le yat­mak­ta ol­du­ğu İm­ra­lı­’dan ger­çek­leş­ti­ri­yor!.. Şim­di­lik coğ­ra­fi sı­nır­lar için ol­ma­sa da bu top­rak­lar ya­şa­yan in­san­la­rı bö­lü­yor!.. İk­ti­dar da bu bö­lü­cü­lü­ğe alet olu­yor!..
* * *
Apo İm­ra­lı­’da ka­rar ve­ri­yor ve Kan­di­l’­e ta­li­mat gön­de­re­rek “te­rö­rü bi­ti­ri­n” di­yor!.. Ti­yat­ro iş­te bun­dan son­ra baş­lı­yor!.. Apo’­nun bu fe­da­kar­lı­ğı­na (!) kar­şı ik­ti­dar­da yel­ken­le­ri su­ya in­di­rip her şe­yi ver­me­ye ra­zı olu­yor!.. Tay­yip Bey, kar­puz gi­bi se­çip se­çip akıl­lı­lar lis­te­si ya­pı­yor, Türk hal­kı­nı “çö­zül­me­” ko­nu­sun­da ik­na et­me­le­ri için or­ta­lı­ğa sa­lı­yor!.. Ge­lin gö­rün ki iş­ler ik­ti­da­rın san­dı­ğı gi­bi git­mi­yor, psi­ko­lo­jik ha­re­kat ela­man­la­rı git­tik­le­ri her yer­de pro­tes­to edil­me­ye baş­lı­yor!..
* * *
İk­ti­dar yan­daş­la­rı “çö­zül­me sü­re­ci­ni­” des­tek­ler­ken, yurt­se­ver­ler kar­şı çı­kı­yor, Tür­ki­ye sa­de­ce Türk-Kürt ola­rak de­ğil, hal­kın bir bö­lü­mü mil­li duy­gu­lar ba­kı­mın­dan da bö­lü­nü­yor!.. Ba­kı­nız, Zon­gul­da­k’­ta­ki top­lan­tı­da Tay­yip Be­y’­in akıl­lı­la­rın­dan Ben­de­vi Pa­lan­dö­ken çö­zül­me­yi pro­tes­to eden­le­re, “Kork­ma­yın bu top­lu­mun üni­ter ya­pı­sı bo­zul­ma­ya­ca­k” de­mek zo­run­da ka­lı­yor!.. De­mek böy­le bir en­di­şe her­ke­sin içi­ne iş­le­miş!.. Pe­ki Ben­de­vi ad­lı bu şa­hıs, ne­ye da­ya­na­rak “Ü­ni­ter ya­pı bo­zul­ma­ya­ca­k” di­yor?.. Ne­re­den bi­li­yor, na­sıl ga­ran­ti ve­ri­yor, ül­ke­yi o mu ida­re edi­yor?.. Yok iş­te, laf ol­sun tor­ba dol­sun!..
* * *
Di­ğer yan­da Bas­kın Oran ad­lı şa­hıs, top­lan­tı­ya ka­tı­lan­lar­la kav­ga edi­yor… Akıl­lı­lar (!) in­san­la­rı azar­lı­yor… İz­mir gi­bi yer­de bir Muş­lu bu­lu­yor­lar, Kürt­çe ko­nuş­tu­ru­yor­lar, çö­zül­me­nin ne ka­dar iyi bir şey ol­du­ğu­nu söy­let­ti­ri­yor­lar… Di­ya­net İş­le­ri Baş­ka­nı, Di­yar­ba­kı­r’­da sö­ze Kürt­çe baş­lı­yor, ken­di­si­ne he­di­ye edi­len ve üze­rin­de Amed ya­zı­lı ta­ba­ğı bü­yük bir onur­la alı­yor!.. PKK te­rör ör­gü­tü ül­ke­yi Türk-Kürt di­ye ay­rış­tı­rır­ken, Apo da ik­ti­dar eliy­le şim­di Türk top­lu­mu­nu bö­lü­yor, el­le­ri­ni gö­be­ği­nin üze­rin­de bir­leş­ti­rip Tay­yip Be­y’­in he­di­ye et­ti­ği te­le­viz­yon­dan bun­la­rı sey­re­de­rek kah­ka­ha­lar atı­yor…
* * *
 PKK’­nın 30 yıl­da kah­pe­ce kan dö­ke­rek ya­pa­ma­dı­ğı­nın faz­la­sı­nı Apo-ik­ti­dar iş­bir­li­ği ger­çek­leş­ti­ri­yor!.. Tür­ki­ye­’nin mer­ke­zi İm­ra­lı ol­du, ül­ke­nin en akıl­lı­sı Apo çık­tı!.. Çok akıl­lı Tay­yip Bey da­hil her­ke­si par­ma­ğı­nın ucun­da oy­na­tı­yor!..
TeLmA
Cmt Nis 27, 2013 10:14 am

Foruma git
Konuya git

Türkiye Cumhuriyeti Çözülüyor.....çözüm süreci adı altında

Uğur Dündar’a konuşan duayen diplomat Şükrü Elekdağ, PKK ile pazarlık için, “Söz konusu olan, Türkiye’nin sınırlarının yeniden çizilmesidir. Egemenliktir” dedi
Sev­gi­li okur­la­rım, AKP ik­ti­da­rı, “çö­züm sü­re­ci­” adı­nı ver­di­ği PKK ile pa­zar­lık­la­rı top­lu­ma haz­met­ti­re­bil­mek için, yo­ğun bir yön­len­dir­me ve de­zen­for­mas­yon kam­pan­ya­sı sür­dü­rü­yor.
Baş­ba­ka­n’­ın li­der­li­ğin­de ve ya­la­ka med­ya­nın tam des­te­ğiy­le yü­rü­tü­len bu kam­pan­ya sa­ye­sin­de Tür­ki­ye, bir ya­lan ba­lo­nu­nun için­de ya­şa­tı­lı­yor. Bu öy­le bir kam­pan­ya ki, mü­za­ke­re sü­re­ci­ni sor­gu­la­yan­lar ya da sa­de­ce so­ru so­ran­la­rın suç­lu­luk komp­lek­si du­ya­cak­la­rı bir psi­ko­lo­jik or­tam ya­ra­tı­lı­yor. Ya­lan­lar ve çe­liş­ki­ler­le do­lu bu sü­reç­te Baş­ba­kan, in­san­la­rın göz­le­ri­nin içi­ne ba­ka­rak “Bu bir al-ver sü­re­ci de­ğil­dir. Ta­viz ver­me­miz, pa­zar­lık yap­ma­mız as­la söz ko­nu­su ola­ma­z” der­ken, Kan­di­l‘­de­ki te­rö­rist­ba­şı Ka­ra­yı­lan, PKK‘­nın çö­züm şart­la­rı­nı ilan ede­bi­li­yor!
Ka­ra­yı­la­n’­ın ta­lep­le­ri “Baş­ba­kan hal­kı­na ya­lan mı söy­lü­yor?” de­dir­ti­yor.
Top­lu­mu ki­me ina­na­ca­ğı­nı bi­le­mez du­ru­ma dü­şü­ren ge­liş­me­le­ri, PKK ve Kürt so­ru­nu ko­nu­sun­da tüm yo­rum­la­rı doğ­ru çı­kan dua­yen dip­lo­mat, es­ki CHP Mil­let­ve­ki­li Şük­rü Elek­da­ğ‘­a sor­dum.
İş­te Elek­da­ğ‘­ın gün­de­me bom­ba gi­bi dü­şe­cek açık­la­ma­la­rı:
ŞÜK­RÜ ELEK­DAĞ (ŞE): Ön­ce şu­nu be­lir­te­yim. AKP ik­ti­da­rı­nın yö­net­ti­ği psi­ko­lo­jik sa­vaş so­nu­cun­da Türk top­lu­mu­nun ger­çe­ği ara­ma ref­lek­siy­le, ya­lan ve hi­le­ye kar­şı koy­ma an­ti­kor­la­rı tah­rip ol­muş du­rum­da. Bu ne­den­le ik­ti­da­rın söy­le­di­ği ya­lan­lar, yan­daş ve iş­bir­lik­çi med­ya­nın da des­te­ğiy­le ka­mu­oyu ta­ra­fın­dan ger­çek gi­bi al­gı­la­nı­yor. Ve gi­de­rek bir ko­yun sü­rü­sü­ne dö­nüş­tü­rü­len hal­kı­mız, “çö­züm sü­re­ci­ni­n” ger­çek­te te­rö­rün so­na er­di­ril­me­si kis­ve­si al­tın­da Tür­ki­ye Cum­hu­ri­ye­ti­’nin çö­zül­me­si ol­du­ğu­nu fark ede­mi­yor. Ka­ra­yı­lan, Kan­di­l’­de 25 Ni­sa­n‘­da­ki ba­sın kon­fe­ran­sın­da, PKK‘­nın üç aşa­ma­lı çö­züm sü­re­ci­ni açık­la­dı. Bu­na gö­re bi­rin­ci aşa­ma­yı si­lah­lı PKK grup­la­rı­nın Tür­ki­ye dı­şı­na çık­ma­sı oluş­tu­ru­yor. İkin­ci ve üçün­cü aşa­ma­lar ise, Tür­ki­ye ta­ra­fın­dan PKK ta­lep­le­ri­nin ye­ri­ne ge­ti­ril­me­si­ni kap­sı­yor. Bu­ra­da­ki yak­la­şım, san­ki PKK Türk Or­du­su’­nu sa­vaş mey­da­nın­da pe­ri­şan et­miş de ona şart­lar em­po­ze edi­yor gi­bi… Ni­te­kim ikin­ci aşa­ma, ana­ya­sal re­form­la­rı ve ya­sal de­ği­şim­le­ri kap­sa­ma­sı­nın ya­nı­sı­ra, ko­ru­cu­luk ve özel tim gi­bi ku­rum­la­rın kal­dı­rıl­ma­sı­nı ön­gö­rü­yor… Bu­na gö­re PKK, elin­de si­lah Ku­zey Ira­k’­ta bek­le­ye­cek, Tür­ki­ye ise düş­man­la ve te­rör­le mü­ca­de­le et­me­si ge­re­ken as­ke­ri kuv­vet­le­ri­ni tas­fi­ye ede­cek!.. BDP’­nin Mec­li­s’­e sun­du­ğu ana­ya­sa tas­la­ğın­da böl­ge mec­-lis­le­ri ku­rul­ma­sı ön­gö­rü­lü­yor. Tas­lak­ta, böl­ge baş­kan­la­rı­nın mer­ke­zi yö­ne­tim­le ya­ni TBMM ve hü­kü­met­le ege­men­lik yet­ki­le­ri­ni pay­laş­ma­la­rı da yer alı­yor. PKK’­nın ta­le­bi ka­bul edi­lir­se, bu mec­lis­ler­den böl­ge hü­kü­met­le­ri çı­ka­cak ve ulu­sal gü­ven­lik, ge­nel ada­let ve sa­vun­ma dı­şın­da ka­lan, eği­tim, sağ­lık, kül­tür ve tu­rizm gi­bi tüm hiz­met­ler bun­la­rın yet­ki­sin­de ola­cak!..
ANAYASA İÇİN ÖCALAN’LA PAZARLIK YAPILIYOR
UĞUR DÜN­DAR (UD): Açık­la­ma­la­rı­nız­dan yo­la çı­ka­rak, PKK te­rör ör­gü­tü, çö­zü­mün ikin­ci aşa­ma­sın­da, Gü­ney­do­ğu­’da özerk bir dev­let kur­ma­yı amaç­lı­yor di­ye­bi­lir mi­yiz?
(ŞE): Evet, ta­ma­men öy­le… Yal­nız bir de “nor­mal­leş­me sü­re­ci­” de­ni­len üçün­cü aşa­ma var. PKK cep­he­si bu son aşa­ma­da Öca­lan da da­hil ol­mak üze­re her­ke­sin öz­gür­lü­ğü­ne ka­vuş­ma­sı­nı da­ya­tı­yor. En önem­li­si de Ka­ra­yı­lan, ta­lep­le­ri­nin ye­ri­ne ge­ti­ril­me­me­si ha­lin­de, si­lah bı­rak­ma­ya­cak­la­rı teh­di­din­de bu­lu­nu­yor. PKK‘­nın si­lah­lı grup­la­rı­nı sı­nır dı­şı­na çek­me­si­nin ar­dın­dan, bu­gü­ne ka­dar ör­tü­lü ola­rak sür­dü­rü­len mü­za­ke­re sü­re­ci res­mi­yet ka­za­na­cak. Mü­za­ke­re, Öca­lan-Kan­dil-BDP üç­lü­sü ile AKP Hü­kü­me­ti ara­sın­da de­vam ede­cek. Böy­le­ce Öca­lan ve PKK, dev­le­tin bir tür le­gal mu­ha­ta­bı ha­li­ne ge­le­cek! Da­na­nın kuy­ru­ğu da PKK’­nın “Kürt hak­la­rı­” bağ­la­mın­da­ki ta­lep­le­ri­nin ye­ni ana­ya­sa­ya kay­de­dil­me­si için ya­pı­la­cak pa­zar­lık­lar sı­ra­sın­da ko­pa­cak. Bu pa­zar­lık kap­sa­mı­na, ye­rel yö­ne­tim­ler, baş­kan­lık sis­te­mi, de­mok­ra­tik­leş­me ko­nu­la­rı da da­hil edil­miş du­rum­da. Ya­ni AKP Hü­kü­me­ti­’nin ye­ni ana­ya­sa­yı, Öca­la­n’­la pa­zar­lık yo­luy­la oluş­tur­ma­sı gi­bi bir du­rum or­ta­ya çı­kı­yor… Hü­kü­me­tin yo­ğun pro­pa­gan­da­sıy­la mil­li his­le­ri ne ka­dar kör­le­nir­se kör­len­sin, ben­ce Türk mill­le­ti böy­le­si­ne ze­lil bir du­ru­ma (aşa­ğı­lan­ma­ya) as­la ra­zı ol­ma­ya­cak­tır.
TÜRKİYE’Yİ BÜYÜTEREK BÖLME PROJESİ
(UD): Bu nok­ta­ya dö­ne­ce­ğiz… Ka­ra­yı­lan da ko­nuş­ma­sın­da Öca­lan gi­bi, Or­ta­do­ğu böl­ge­sin­de­ki tüm Kürt­le­ri, mil­li bir­lik ve da­ya­nış­ma­ya ça­ğır­dı. Siz da­ha ön­ce­ki ya­zı ve rö­por­taj­la­rı­nız­da “Ö­ca­la­n’­ın çağ­rı­sı­nın oda­ğı­nı, Baş­ba­kan Er­do­ğa­n’­la Öca­lan ara­sın­da mu­ta­bık ka­lı­nan Ana­do­lu ile Me­zo­po­tam­ya­’yı Türk-Kürt Fe­de­ral Dev­le­ti ça­tı­sı al­tın­da bir­leş­tir­me pro­je­si­ni­n” oluş­tur­du­ğu­nu be­lirt­miş­ti­niz. An­cak, bir-iki kö­şe ya­za­rı böy­le bir mu­ta­ba­ka­tın ol­ma­dı­ğı­nı öne sür­dü. Ne der­si­niz?
(ŞE): Öca­la­n‘­ın uzun sü­re bek­le­nen ve Türk-Kürt iliş­ki­le­rin­de bir mi­la­dı sim­ge­le­di­ği ge­niş ka­bul gö­ren Nev­ruz açık­la­ma­sı (21 Mart), esa­sın­da MİT Müs­te­şa­rı Ha­kan Fi­da­n‘­la Öca­lan ara­sın­da ay­lar­dır de­vam eden ve her saf­ha­sın­da Baş­ba­kan Er­do­ğa­n‘­ın gö­rüş ve ta­li­mat­la­rıy­la adım adım şe­kil­le­nen mü­za­ke­re­le­rin özü­nü yan­sıt­mak­ta­dır. Bu öz, Türk-Kürt ulu­sal part­ner­li­ği te­me­lin­de ori­ji­nal Mi­sak-ı Mil­li sı­nır­la­rı­nı (ve bi­raz da faz­la­sı­nı) kap­sa­yan böl­ge­sel si­ya­si bir ya­pı­lan­ma­dır. Öca­lan, kav­ram­sal bir te­me­le oturt­tu­ğu bu ya­pı­lan­ma­yı Os­man­lı­lık pers­pek­ti­fin­de sun­muş­tur. Öca­la­n‘­ın bu yak­la­şı­mı, Dı­şiş­le­ri Ba­ka­nı Da­vu­toğ­lu­’nun Tür­ki­ye­’nin Or­ta­do­ğu­’nun “ön­cü­sü, sa­hi­bi ve hiz­met­ka­rı ol­ma­” ve es­ki Os­man­lı top­rak­la­rı üze­rin­de İn­gi­liz Mil­let­ler Top­lu­lu­ğu mo­de­li­ne ben­zer bir li­der­lik kur­ma yo­lun­da­ki açık­la­ma­la­rıy­la ör­tü­şü­yor. İm­ra­lı­‘nın tüm mu­ha­be­ra­tı AKP hü­kü­me­ti ta­ra­fın­dan in­ce­le­ni­yor. Öca­la­n‘­ın Nev­ruz açık­la­ma­sı­nın da kri­tik öne­mi ne­de­niy­le Baş­ba­ka­n‘­ın ona­yın­dan geç­me­di­ği söy­le­ne­mez. Bu ba­kım­dan, sö­zü­nü et­ti­ğim Türk-Kürt ulu­sal part­ner­li­ği te­me­lin­de­ki fe­de­ras­yon pro­je­si­nin Öca­lan-Er­do­ğan mu­ta­ba­ka­tı­na ko­nu teş­kil et­ti­ği gö­rü­şü­nün fan­te­zi bir ta­ra­fı yok­tur. An­cak, Mi­sak-ı Mil­li sı­nır­la­rı­nı ve pet­rol böl­ge­le­ri­ni de kap­sa­ma­sı ne­de­niy­le ca­zip gö­rü­nen bu si­ya­si ya­pı­lan­ma esa­sın­da Tür­ki­ye­’yi “bü­yü­te­rek böl­me­” pro­je­si­dir. Bu­nun ne­den­le­ri­ni da­ha ön­ce­ki gö­rüş­me­miz­de ele al­mış­tım.
(UD): Türk­ler ve Kürt­ler ara­sın­da gi­de­rek kes­kin­le­şen ai­di­yet ko­nu­sun­da­ki ça­tış­ma­nın Tür­ki­ye­’yi fe­de­ra­tif bir mo­de­le it­ti­ği­ni be­lir­ten ün­lü bir ya­za­rı­mız, Gü­ney­do­ğu­’da adı kon­ma­mış coğ­ra­fi ve si­ya­si bir Kürt var­lı­ğı­nın fik­ren oluş­tu­ğu­nu ve fe­de­ras­yon ol­maz­sa çı­kar yo­lun “dost­ça ay­rı­lık­ta­n” geç­ti­ği­ni söy­lü­yor. Ya­ni Kürt­le­rin “self de­ter­mi­nas­yo­n” hak­kı­nı kul­lan­ma­la­rın­dan söz edi­yor. Bu ko­nu­da­ki de­ğer­len­dir­me­niz ne­dir?
(ŞE): Ta­bi­i böy­le bir gö­rüş ve­ya öne­ri kar­şı­sın­da ilk ak­la ge­len hu­sus, ül­ke­miz­de tür­deş bir Kürt böl­ge­si ol­ma­dı­ğın­dan, ba­ğım­sız­lık ve­ri­le­cek böl­ge­nin sı­nır­la­rı­nın na­sıl sap­ta­na­ca­ğı­dır. Kürt­le­rin de­mog­ra­fik da­ğı­lı­mı ko­nu­sun­da el­de­ki ve­ri­ler, bu­gün Tür­ki­ye­’de­ki Kürt nü­fu­sun en az ya­rı­sı­nın Ba­tı il­le­ri­miz­de ya­şa­dı­ğı­nı gös­ter­mek­te­dir. Ni­te­kim, Kürt­le­rin önem­li bir ço­ğun­lu­ğu­nun İs­tan­bul, An­ka­ra, İz­mir, Ada­na ve Mer­sin gi­bi bü­yük il­ler­de ya­şa­dı­ğı bi­li­ni­yor. Hat­ta bu­gün Kürt nü­fu­su­nun en yo­ğun ol­du­ğu ken­tin Di­yar­ba­kır de­ğil İs­tan­bul ol­du­ğu, sık­ça di­le ge­ti­ri­li­yor. Ay­rı­ca, Do­ğu ve Gü­ney­do­ğu böl­ge­le­rin­de de Kürt­ler­le bir­lik­te yo­ğun bir Türk nü­fus ya­şa­mak­ta­dır. Öy­le ki, bu böl­ge­ler­de­ki ba­zı kent­ler­de Türk­ler ço­ğun­luk­ta­dır. Bu şe­kil­de iç içe geç­miş bir hal­kı na­sıl ayı­ra­cak­sı­nız? An­cak farz ede­lim ki Kürt­le­rin ay­rıl­ma­sı bir zo­run­luk ola­rak gün­de­me gel­di. O za­man re­fe­ran­dum han­gi top­rak­la­rı ve böl­ge­yi kap­sa­ya­cak? Böy­le bir du­rum­da Kürt ta­ra­fı­nın öne­ri­si­nin re­fe­ran­du­mun Gü­ney­do­ğu vi­la­yet­le­ri­ni kap­sa­ma­sı yo­lun­da ola­ca­ğı mu­hak­kak gi­bi­dir. İş­te bu­ra­sı zur­na­nın zart de­di­ği nok­ta­dır. Çün­kü, bu­ra­da söz­ ko­nu­su olan hu­sus Tür­ki­ye Cum­hu­ri­ye­ti­’nin sı­nır­la­rı­nın ye­ni­den çi­zil­me­si­dir. Ya­ni ko­nu bir ege­men­lik me­se­le­si­dir. Ege­men­li­ğin ba­ğım­sız­lık yo­luy­la et­nik bir grup­la pay­la­şıl­ma­sı hak­kın­da­ki ka­ra­rı, ay­rıl­mak is­te­yen o et­nik grup tek ba­şı­na ve­re­mez. Zi­ra bu ka­rar ül­ke­de­ki tüm va­tan­daş­la­rı il­gi­len­di­rir. Bu du­rum­da so­run na­sıl çö­zü­le­cek­tir? So­run, 75 mil­yo­nu kap­sa­ya­cak bir re­fe­ran­du­mun so­nuç­la­rı­na gö­re çö­zü­le­cek­tir. Ya­ni ka­ra­rı tüm ulus ve­re­cek­tir. Ül­ke­miz nü­fu­su­nun yüz­de 88’i ken­di­ni Türk ola­rak gör­mek­te ve ka­mu­oyu araş­tır­ma­la­rı­na gö­re Türk­le­rin yüz­de 95’i Kürt­le­re özerk­lik ve­ril­me­si­ne ha­yır de­mek­te­dir. Bu, yüz­de 100’e ya­kın bir ora­nın ba­ğım­sız­lı­ğa kar­şı ol­du­ğu­na işa­ret et­mek­te­dir. Bu du­rum­da re­fe­ran­du­mun ne­ti­ce­si de bel­li­dir!
PKK’YA VERİLECEK TAVİZLERİN VEBALİ AKP İÇİN ÇOK AĞIR OLUR
(UD): Pe­ki çö­züm sü­re­ci­nin so­nu­nu na­sıl gö­rü­yor­su­nuz?
(ŞE): AKP ik­ti­da­rı he­nüz Ka­ra­yı­la­n’­ın üç aşa­ma­lı ta­lep­le­ri­ni ya­nıt­la­ma­dı. Mü­za­ke­re­ler baş­la­yın­ca, Hü­kü­met ta­ra­fın­dan giz­le­nen ko­nu­la­rın bir kıs­mı açık­lı­ğa ka­vu­şa­cak. Ka­mu­oyu ken­di­ne söy­le­nen kuy­ruk­lu ya­lan­la­rı al­gı­la­ya­cak. Ger­çek du­ru­mun Baş­ba­ka­n’­ın söy­le­di­ği gi­bi ol­ma­dı­ğı, ve­ri­le­cek ta­viz­ler so­nu­cun­da dev­le­tin üni­ter ya­pı­sı­nın tah­rip edi­le­ce­ği, ül­ke top­rak­la­rı üze­rin­de özerk­lik kis­ve­si al­tın­da ege­men bir baş­ka dev­let ku­ru­la­ca­ğı, Türk mil­le­ti ye­ri­ne Tür­ki­ye­li­lik kav­ra­mı­nın ana­ya­sa­ya ge­çi­ri­le­ce­ği ve Öca­la­n’­a öz­gür­lük ve­ri­le­ce­ği ko­nu­la­rı or­ta­ya çı­ka­cak. Ben bu ta­viz­le­rin Türk ka­mu­oyu ta­ra­fın­dan haz­me­di­le­me­ye­ce­ğin­den, teh­li­ke­li tep­ki­le­ri tah­rik ede­ce­ğin­den ve de­rin bir top­lum­sal kı­rıl­ma­ya yol aça­ca­ğın­dan en­di­şe edi­yo­rum. AKP ik­ti­da­rı için bu­nun ve­ba­li çok ağır olur.
TeLmA
Cmt Nis 27, 2013 10:31 am

Foruma git
Konuya git

Re: Sen, Sadece, Günden, Güne, Hissizleşiyorsun

emeğine yüreğine sağlık Senem

TeLmA
Cmt Nis 27, 2013 12:26 pm

Foruma git
Konuya git

Beni, Güzel, Hatırla,

Senem