10 sonuç bulundu

Geri dön

Dünya Emekçi Kadınlar Günü...

8 Mart'a Girmişken Bilin İstedim Dünya Kadınlar Günü DEĞİL, Dünya Emekçi Kadınlar Günü !!Hani Öyle Eril Eril Konuşmayın Diye ..Neden 8 Mart Dünya Emekçiler Kadın Günü :8 Mart 1857 tarihinde ABD'nin New York kentinde Cotton tekstil fabrikasında 40.000 dokuma işçisi 16 saatlik iş gününün 10 saate indirilmesi ve ücretlerin yükseltilmesi talepleriyle greve başladı.Ancak polisin her zamanki gibi işçilere saldırması ve işçileri fabrikaya kilitlemesi, arkasından da çıkan yangında işçilerin fabrika önünde kurulan barikatlardan kaçmaması üzerine tam 129 kadın işçi katledildi !Devam eden yıllarda Klara Zetkin editörlüğünde 2.Enternasyonel'e bağlı olarak gerçekleşen "İkinci Uluslararası Sosyalist Kadınlar Konferansında " -Kadın işçilere 8 saatlik çalışma süresi talebi -Hamile kadınlara doğumdan önce 8 haftalık doğum izni talebi -Emziren kadınlara süt izni -12 yaşından küçük çocukların çalıştırılmasınin yasaklanmasıVe Kadınlara Oy Hakkı talebi bu konferansta karara bağlandı.Yine 1917 yılında Çarlik Rusya takvimine göre 23 Şubat bugün kullandığımız takvime göre 8 Mart 1917'de Petrograd'li tekstil işçilerinin yukardaki talepler doğrultusunda grev ve direnişler yapilarak Şubat Devrimini baslatmistir.İşte bu gelişmeler ve önceki yıllardan 1921 yılına kadar olan kadın emek mücadelesini yürütmek ve sürdürmek adına 8 Mart'i Uluslararası Emekçi Kadınlar Günü ilan ederek mücadeleyi ateşleyen tekstil işçilerine ithaf edildi.Hani o sosyal haklarınız var ya işte onlar gökten zembille inmedi Emekçi Kadınların Onurlu Mücadelesi ile kazanıldı hem de canlarını ortaya koyarak canlarını yitirerek kazandılar !!!O yüzden 8 Mart kutsal anneler itaatkar kadınlar edepli kızlar için değil tüm bu hastalıklı fikirleri yıkmak için var. 

Hia
Sal Mar 08, 2016 10:20 am

Foruma git
Konuya git

Re: GÖĞÜ HALA MAVİ Mİ YURDUMUN ?

"Hiç bir ideoloji,

"Hiç bir siyasi görüş,

"Insan yaşamından üstün değildir............!!

Hia
Sal Mar 15, 2016 12:01 pm

Foruma git
Konuya git

Re: ''İNSAN‬''kelimesi ne kadarda yabancı geliyor...

UTANIYORUM !
Yalan yok !Bu ülkeden utanıyorum.Bu ülkenin aydın geçinenlerinden utanıyorum.Burunlarının dibinde bir halk katledirken kör olanlardan utanıyorum.Pişkin pişkin uydurma terörizm edabiyatı yapan devlet büyüklerinden utanıyorum.Güce tapan sıradan insanlardan utanıyorum.Yalan yok !Halkların kardeşliğini göstermesinini bilmeyenlerden utanıyorum.Eski zamanda kahraman olmuş, ama şimdiki zamanda iktidarın kölesi olmuş solcu artıklarından utanıyorum.Hırsızlığa göz yuman bu ülkenin savcılarından utanıyorum.Yalan yok !Haksızlığı haklılık gibi gösteren iktidar medyasısından tiksiniyorum.Dini ahlak kalkanı olarak kullanan,özel yaşamlarında rezillik sultanı olanlardan utanıyorum.Yalan yok !En fazla neden utanıyorum biliyor musuz ?Yüreklerinde bir damla sevgi kırıntısı olmayanların sevgi sözcüğünü sürekli kullanarak o değerli şeyi eskitmesinden utanıyorum.Yalan yok !Bu ülkenin sessizliğinden utanıyorum !
Hia
Çar Mar 16, 2016 11:24 am

Foruma git
Konuya git

Re: Her kötü kelime bir yara bırakır...

Dargın olan kalbin , durgun olur dili.
Varmayın üstüne...

Yüreğine sağlık Kalp süper bir paylaşım

Hia
Per Mar 31, 2016 8:05 pm

Foruma git
Konuya git