6 sonuç bulundu

Geri dön

Sandım ki...

Sandım ki,
Ben iyi'ysem herkes iyi, ben kırmazsam kimse kırmaz, ben üzmezsem kimse üzmez.
Ama, Öyle değilmiş!
İnsan kıymet bilenin yanında kıymetli, 
iyilikten anlayanın yanında iyiymiş.
Kırıla kırıla öğrendi kalbim.
Şimdi kimseye zerre kadar yok güvenim…

Kalp

KaIp
Çar Şub 17, 2016 3:17 pm

Foruma git
Konuya git

Re: Hoşgörü

Ruhum, canım emeğine yüreğine sağlık...Seni forumda görmek ne güzel devamını bekleriz. 

KaIp
Pzr Şub 21, 2016 10:03 am

Foruma git
Konuya git

Havuç, yumurta ve kahve ... Sen hangisisin ?

Sen hangisisin ?

Bir zamanlar, her şeyden sürekli şikayet eden; her gün hayatının ne kadar berbat olduğundan yakınan bir kız vardı. Hayat, ona göre, çok kötüydü ve sürekli savaşmaktan, mücadele etmekten yorulmuştu.Bir problemi çözer çözmez, bir yenisi çıkıyordu karsısına.Genç kızın bu yakınmaları karsısında, mesleği asçılık olan babası ona bir hayat dersi vermeye niyetlendi.Bir gün onu mutfağa götürdü. Üç ayrı cezveyi suyla doldurdu ve ateşin üzerine koydu.Cezvelerdeki sular kaynamaya baslayınca, bir cezveye bir havuç, diğerine bir yumurta, sonuncusuna da kahve çekirdeklerini koydu.Daha sonra kızına tek kelime etmeden, beklemeye basladı.Kızı da hiçbir şey anlamadığı bu faaliyeti seyrediyor ve sonunda karsılasacaği şeyi görmeyi bekliyordu.Ama o kadar sabırsızdı ki, sızlanmaya ve daha ne kadar bekleyeceklerini sormaya başladı.Babası onun bu ısrarlı sorularına cevap vermedi.Yirmi dakika sonra, adam, cezvelerin altındaki ateşi kapattı.Birinci cezveden havucu çıkardı ve bir tabaga koydu.Ikincisinden yumurtayı çıkardı, onu da bir tabaga koydu.Daha sonra son cezvedeki kahveyi bir fincana bosalttı.Kızına dönerek sordu:- Ne görüyorsun ?- Havuç, yumurta ve kahve ? diye alaylı bir cevap verdi kızı.- Daha yakından bak bir de dedi baba, havuca dokun.Kız denileni yaptı ve havucun yumuşamış olduğunu söyledi.- Aynı şekilde, yumurtayı da incele. Kız, kabuğunu soyduğu yumurtanın katılaştığını gördü.En sonunda, kızının kahveden bir yudum almasını söyledi. Söylenileni yapan kızın yüzüne, kahvenin nefis tadıyla bir gülümseme yayıldı.Ama yine de bütün bunlardan bir sey anlamamıştı:- Bütün bunlar ne anlama geliyor baba ?Babası, havucun da, yumurtanın da, kahve çekirdeklerinin de ayni sıkıntıyı yasadiklarını, yanı kaynar suyun içinde kaldıklarını anlattı. Ama her biri bu sıkıntı karşısında farklı farklı tepkiler vermislerdi. Havuç daha önce sert, güçlü ve tavizsiz görünürken, kaynar suyun içine girince yumuşamış ve güçten düşmüştü. Yumurta ise çok kırılgandı; dışındaki ince kabuğun içindeki sıvıyı koruyordu. Ama kaynar suda kalnca, yumurtanın içi sertleşmiş katılaşmıştı. Ancak, kahve çekirdekleri bambaşkaydı. Kaynar suyun içinde kalınca, kendileri değiştiği gibi suyu da değiştirmişlerdi ve ortaya tamamen yeni bir şey çıkmıstı.- Sen hangisisin? diye sordu kızına.Bir sıkıntı kapını çaldığında nasıl tepki vereceksin?Havuç gibi yumuşayıp ezilecek misin?Yumurta gibi, kalbini mi katılaştıracaksın?Yoksa, kahve çekirdekleri gibi, başına gelen her olayın duygularını olgunlaştırmasına ve hayatına ayrı bir tat katmasına izin mi vereceksin ?

Her zor durum karşısında kahve çekirdekleri gibi olmamız dileğimle....Kalp
KaIp
Per Şub 25, 2016 8:33 am

Foruma git
Konuya git

Kimin ne hali varsa görsün !

Kimin ne hali varsa görsün !

Her ne yaptımsa, Ne yaşadımsa,Ne yaşattılarsa,Bana ne yaptılarsa,Bitti.Toplayıp kaldırdım hepsini kırk kilitli sandığa. Her ne yaptımsa benim boynuma ve her ne yaşadımsa doğru yada yanlış, yaşanması gerekiyordu belki de, sevabıyla günahıyla.Her şeyin güzel olmasını bende isterdim ama hükmedemiyorsun her şeye galiba.Şekil verip çizmek istediğin kendi hayatında olsa.Ben güzel resim yapamazdım zaten okulda da.Tamam,tamam! Daha açık konusuyorum Bıraktım gururu kibiri bir kenara...Gücüm yetmedi bazı şeylere, Olmasını istediğim halde olduramadım hayatta.Belki de hafif bir tebessümle "önemli olan katılmaktı" demek gerekiyor yaşadıklarına.ve...Bana ne yaptılarsa,Ne yaşattılarsa,Affettim herkesi...Önemli değil bundan sonra.Ardımda bıraktım,Rafa kaldırdım,Unuttum,Çöpe attım.Var olanı yok saymak adına yapılabilecek ne varsa yaptım.Bıraktım yaptıkları yanlarına kâr kalsın.Haklı olmak istemiyorum.Hesap gütmüyorum.Gün olur devranda dönmesin, istemiyorum.Kimin ne hali varsa görsün !

" Ne mutlu bize,yaşadığımız onca şeye rağmen umudumuzu kaybetmedik hâlâ.ne mutlu ki bize,yaşadığımız onca şeye rağmen,yüzümüzü güldürenler var hâlâ. . ."
Kalp
KaIp
Pts Mar 21, 2016 2:21 pm

Foruma git
Konuya git